Pěší turistika na Madeiře

anab co obnáší pěší turistika a jak chodit po ostrově Madeira

Pěší turistika na Madeiře

Ostrov Madeira je rájem pěší turistiky. Málokterá oblast na světě nabízí takovou krajinovou pestrost na tak malém území. Najdete tu vše: od vysokých pobřežních útesů přes polopouštní krajiny, náhorní planiny, třetihorní pralesy až po barevné skály vysokého sopečného pohoří.
Samostatnou kapitolou na Madeiře je potom pěší turistika podél zavlažovacích kanálků – tzv. levád. Více se dozvíte v textu a virtuálním průvodci níže.

Naplánovali jsme pro vás ty nejzajímavější pěší trasy ostrovem

Vydejte se na vlastní pěst

s naším průvodcem se neztratíte

Levády a pěší turistika na Madeiře

Výhodou „levádové turistiky“ je, že cesty pro pěší vedou až na výjimky vždy podél vodního kanálu s minimálním spádem, tj. téměř po vrstevnici. Mnoho levád je zaříznuto do prudkých skalnatých úbočí, většina turisticky známých stezek má však dostatečně široký chodníček a v exponovaných místech je zajištěna zábradlím. Na některých levádách byly vybudovány tunely, které dosahují až délek několika kilometrů, doporučujeme baterku či čelovku vždy s sebou.

Caminhos a veredas – pěší trasy v horách a na pobřeží Madeiry

Nejsou to ale jen levády, které na ostrov lákají pěší turisty z celého světa. Některé ze zmiňovaných historických cest, využívané nyní jako turistické stezky nebo trasy vybudované pro turisty napříč horami (jako je třeba horský přechod mezi vrcholy Arieiro – Ruivo), se směle řadí po bok nejkrásnějším trekům na světě. Vzhledem k velmi hornatému reliéfu ostrova tyto cesty na rozdíl od levád často překonávají větší převýšení a nabízí tak větší sportovní zážitek, odměněný překrásnými výhledy.

Značení pěších turistických tras na Madeiře

Madeira má vlastní systém značení a kategorizace tras. Túry jsou označené písmeny PR (portugalsky Pequenas Rotas – malé vycházky), ke kterému se přidává číslo trasy (například oblíbený výstup na nejvyšší horu má označení PR1). V terénu se používá červenožlutá značka, ale značení je značně sporadické a lépe jsou označeny jen nejznámější cesty. Častější jsou směrovky, uvádějící kilometráž do jednotlivých míst trasy. Najdete je většinou na větších rozcestích. Na turisticky oblíbených trasách se tak většinou neztratíte, ale spousta méně známých tras i levád postrádá jakékoli značení. Rozhodně nečekejte tak kvalitní značení, jako u nás.

Plánování pěších turistických tras a navigace na Madeiře

Pro ty, kdo rádi používají při plánování cest tištěné průvodce, vyšla v češtině jen jedna publikace: Madeira, Turistický průvodce Rother od nakladatelství Freytag&Berndt. K tomu je samozřejmě zapotřebí mít kvalitní mapu (např. od nakladatelství Kompas), ale i tu dle našeho názoru plně nahradí offline verze aplikace mapy.cz.


Nechte plánování na nás a pohodlně si vyberte některý z našich programů pro pěší turisty. Kromě dokonalé znalosti tras a perfektního servisu mikrobusem se dozvíte při cestě s námi mnohem víc, než se dočtete v průvodcích.

Pro plánování túr můžete samozřejmě využít i naše webové stránky. Najdete zde tipy na nejzajímavější ostrovní trasy včetně virtuálních map. V textech se dozvíte i zajímavé praktické informace o trasách, vycházející z našich dlouholetých zkušeností.

Našeho virtuálního průvodce pěšími trasami postupně rozšiřujeme.

Doprava k pěším turistickým trasám na Madeiře

Kromě půjčeného auta lze využít i linkových autobusů. Nevýhodou je nevelká četnost spojů, dlouhé přejezdy (několikanásobně delší než autem) a nutnost pochopit systém místní autobusové dopravy (jemuž se věnujeme v samostatné kapitole).


Další možností je zajistit si odvoz na trasu. Taxikářů a soukromých dopravců je na ostrově dostatek a řidiči jsou znalí, většinou jim stačí říct, kam se chystáte. Pro milovníky aplikací shánění taxi usnadňuje aplikace Taxiin Madeira. Nevýhodou jsou pak relativněvysoké náklady.


Na přání jsme schopní zajistit i mikrobus s řidičem pro skupinu cestovatelů – můžete nás kontaktovat přes kontaktní formulář.


Na co si dát na Madeiře pozor

Před nástupu na pěší trasu je dobré si ověřit zde, zda je otevřená, zejména po vydatných deštích a silných větrech bývají některé trasy uzavřené.

Na trasy nevyrážejte během nebo po silných deštích, sesuvy půdy jsou na Madeiře velmi nebezpečné stejně jako silný vítr. V zimních měsících může v horských polohách napadnout i sníh.


Některé levády můžou být rovněž značně exponované. Jak jsme uváděli výše, oblíbené turistické trasy jsou většinou dobře zajištěny, i tak by se na některé z nich neměli vydávat jedinci s velmi silnými závratěmi. Spousta méně známých, a řesto krásných levádových túr, je ale nezajištěna a římsy levád můžou být velmi úzké, případně i ve špatném stavu.

Pokud podmínky neznáte nebo nemáte zkušenosti v exponovaném terénu, doporučujeme absolvovat cestu s kvalifikovaným horským průvodcem . Pokud byste jej chtěli zajistit, neváhejte nás kontaktovat. Některé z levád jsou i vyloženě nebezpečné a turistika na nich se nedoporučuje.

V každém případě je pěší turistika jedním z nejlepších způsobů, jak Madeiru poznat.

Tohle by vás mohlo zajímat

No items found

Ostrov La Palma , který je součástí Kanárských ostrovů je naší další destinací,…

1. 1. – 31. 12. 2021

od 28 000 Kč

Firemní zájezdy na míru jsou zpravidla koncipované jako krátké exkluzivní zájezd…

No items found

Novou destinaci NA MÍRU, kterou jsme pro rok 2024 připravili je kromě jiného fra…

No items found

Každoročně nastává už na začátku října nejpříhodnější čas postarat se o  skvělou…