Autobusová doprava

Autentické cestování po ostrově – autobusová doprava

Madeirou na vlastní pěst – autobusová doprava

Pokud chcete Madeiru poznat na vlastní pěst, máte omezený rozpočet, nebo chcete zkusit autentický způsob cestování, místní autobusy mohou být skvělou volbou. Pochopit systém autobusové dopravy vyžaduje jisté úsilí, ale místními autobusy můžete ostrov poznat doslova za pár euro. Pokud jste pěší turisté, rádi si věci zařizujete sami a chystáte se na některé z pěších túr, autobus pro vás v některých případech může být dokonce lepší variantou než půjčit si auto (na rozdíl od auta umožňuje plánovat túry z bodu A do bodu B). Nutno říci, že ne všechna atraktivní turistická místa lze navštívit místními autobusovými linkami a pokud nechcete využít služeb cestovních kanceláří, je dobré tento způsob cestování kombinovat třeba právě se zapůjčením vozu. Také nutno počítat s tím, že cesta busem trvá několikanásobně déle než jízda autem. Jestli se ale rozhodnete cestovat místními autobusy, na většině spojů máte zážitek garantován – zdejší řidiči jsou na zdejších úzkých horských silničkách mistři svého oboru. Nejvyhlášenější je cesta linkou 81 z Funchalu do vesnice Curral das Freiras. Autobusová doprava může být i zajímavé dobrodružství.

Plánování cest – autobusová doprava

Pokud se rozhodnete před odjezdem na Madeiru poznávat ostrov je autobusová doprava zajímavou variantou. Doporučujeme si vybrat ubytování ve Funchalu. Z ostatních měst jezdí jen velmi málo autobusových linek a výběr cílových destinací je značně omezen. Čím blíže budete bydlet centru Funchalu, tím lépe, ideální je pěší dostupnost autobusových zastávek, ať ráno neztrácíte čas přejezdem do centra města, odkud míří autobusy do různých koutů ostrova.

Autobusová doprava -nádraží

Centrální autobusové nádraží ve Funchalu neexistuje. Autobusy odjíždí většinou z blízkosti pobřežní silnice Avenida do Mar e das Comunidades Madeirenses v blízkosti přístavu, kde mají svá odjezdová místa jednotlivé společnosti meziměstské dopravy i autobusové linky po Funchalu. Prakticky celá oblast od pevnosti São Lourenço až k lanovce na Monte je poseta zastávkami a terminály níže uvedených společností.

Autobusové společnosti na Madeiře

Na Madeiře funguje několik společností, zabývající se autobusovou přepravou osob. Je dobré se v nich v základu orientovat, plánování vaší cesty je pak jednodušší. ). Většina autobusových dopravců nabízí i aplikace ke stažení do mobilních telefonů a weby má v několika jazykových mutacích.

Horários do Funchal (http://www.horariosdofunchal.pt/) : Žluté autobusy zajišťující dopravu po hlavním městě, ale operující i na několika meziměstských linkách (namátkou Curral das Freiras, Santana, Porto da Cruz atd).  Aplikace: HF Bus – Horarios do Funchal .

Rodoeste (https://www.rodoeste.com.pt/): Bíločervené autobusy, operující zejména v západní části ostrova (například města Ribeira Brava, Ponta do Sol, Porto Moniz atd). Aplikace: RODOESTE – Transportes Rodoviários da Madeira .

SAM (https://www.sam.pt/): Zelenobílé autobusy, které jezdí spíše do východních částí Madeiry (Porto da Cruz, Machico atd). Aplikace: SAM Madeira Bus.

EACL (https://www.eacl.pt/): Autobusová společnost zajišťující zejména okrajové spoje mezi Canicem a Funchalem, zřejmě ji nevyužijete.

Moderní řešení – jedna aplikace pro všechno? Nebo google mapy? Možná.

Aplikace Rome2Rio, která všude na světě včetně Madeiry vyhledá optimální spojení bere v úvahu různé autobusové společnosti a hledá optimální trasu. Nemusíte si tak instalovat do vašeho chytrého telefonu několik aplikací jednotlivých autobusových společností.  Nám se na Madeiře celkem osvědčila pro plánování meziměstských cest, ale jako mnoho “robotických” řešení občas chybuje. Samotní tvůrci aplikace píšou, že za čas odjezdu nemohou ručit.

Volbu plánování cesty busem si můžete samozřejmě navolit i v google maps. Často to funguje perfektně, ale ne vždy tento způsob najde optimální spojení. Tato možnost dobře funguje pro cestování po Funchalu se společností Horários, hůř už na meziměstských linkách.

Plánování cesty postaru – tištěné jízdní řády madeirských autobusů

Pro ty, kdo v ruce rádi drží při plánování cesty papír namísto telefonu, doporučujeme navštívit na ostrově některé z turisrických infocenter, kde by měli mít jízdní řády autobusů (Madeira – Guia de autocarros) k zakoupení za drobný poplatek. Jízdní řád nabízí přehlednou mapku míst, kam se dostanete místními linkami. Jízdní řády bohužel uvádí jen čas odjezdu z první zastávky a celkovou dobu trvání trasy do zastávky poslední. Pokud se tedy třeba vracíte zpět ze zastávky, která není zastávkou konečnou, musíte zhruba odhadnout, kdy tudy bude autobus projíždět, což není pro turistu jednoduché. V tomto případě doporučujeme se zeptat místních.

Jízdenky na autobusovou dopravu

Dopravu po hlavním městě zajišťují žluté busy Horários do Funchal. Lístek můžete koupit buď u řidiče (1,95 euro /1 jízda kdekoli po městě) nebo v předprodejních automatech na Avenida do Mar (1,35 EUR/1 jízda). Kartičky se dají i dodatečně nabít na libovolný počet jízd v předprodejních automatech výše uvedené společnosti na hlavní třídě Avenida do Mar e Comunidades Madeirenses.

Jízdenky na meziměstské autobusy si můžete koupit buď v předprodejních stáncích jednotlivých společností, nebo přímo u řidiče. Zastávky v autobuse nehlásí, ale občas řidič při zastavení zvolá název zastávky, zvlášť pokud se jedná o turisticky významné místo.

Aerobus

Aerobus je nejlevnější možností, jak se dostat z letiště Cristiana Ronalda do Funchalu a zpět. Provozuje ho společnost SAM na lince Letiště – Funchal a zpět. Jízdní řád najdete zde.

Hotelové autobusy

Některé z lepších hotelů zajišťují pro své klienty kyvadlovou dopravu do centra Funchalu zdarma. Informujte se na recepci hotelu o časech odjezdů a detailech přepravy.

Tohle by vás mohlo zajímat

Termín

Cena bez letenky

odjeto, nový termín není v tuto chvíli k dispozici

Pokud jste příznivci pěší turistiky a chystáte se na ostrov Madeira, tento progr…

Termín

13. 8. – 20. 8. 2021

Cena bez letenky

22 730 Kč

Pokud rádi na svých cestách poznáváte místní gastronomii a regionální vína, mohl…

Termín

1. 1. – 31. 12. 2021

Cena bez letenky

od 28 000 Kč

Firemní zájezdy na míru jsou zpravidla koncipovány jako krátké exkluzivní zájezd…

Termín

8. 10. – 15. 10. 2021

Cena bez letenky

18 880 Kč

Chcete si užít hornatý ostrov Madeira, ale nepatříte k vyznavačům horské turisti…