Autobusová doprava na madeiře

Autentické cestování po ostrově

Madeirou na vlastní pěst – autobusová doprava

Místní autobusová doprava může být skvělou volbou, chcete-li Madeiru poznat na vlastní pěst, máte omezený rozpočet nebo chcete zkusit autentický způsob cestování. Pochopit systém autobusové dopravy vyžaduje jisté úsilí, ale místními autobusy můžete ostrov poznat doslova za pár euro. Pokud jste pěší turisté, rádi si věci zařizujete sami a chystáte se na některé z pěších túr, autobus může být pro vás dokonce lepší variantou než půjčit si auto: umožňuje totiž plánovat túry z bodu A do bodu B. Ne všechna atraktivní turistická místa však lze navštívit místními autobusovými linkami. Pokud nechcete využít služeb cestovních kanceláří, je dobré tento způsob cestování kombinovat se zapůjčením vozu. Také je třeba počítat s tím, že cesta busem trvá mnohem déle než autem. Jestli se ale rozhodnete cestovat místními autobusy, většina spojů bude pro vás nevšedním zážitkem: zdejší řidiči jsou na zdejších úzkých horských silničkách mistři svého oboru. Nejvyhlášenější je cesta linkou 81 z Funchalu do vesnice Curral das Freiras. Cestování autobusovou dopravou po Madeiře může být zajímavým dobrodružstvím.

Plánování cest – autobusová doprava

Pokud se rozhodnete před odjezdem na Madeiru poznávat ostrov autentickým způsobem, je autobusová doprava zajímavou variantou. Doporučujeme vybrat si ubytování
ve Funchalu. Z ostatních měst jezdí jen velmi málo autobusových linek a výběr cílových destinací je omezený. Čím blíže budete bydlet centru Funchalu, tím lépe. Ideální je pěší dostupnost autobusových zastávek, ať ráno neztrácíte čas přejezdem do centra města, odkud míří autobusy do různých koutů ostrova.

Autobusová doprava – nádraží

Foto Helena Křenková

Centrální autobusové nádraží ve Funchalu neexistuje. Autobusy odjíždí většinou z blízkosti pobřežní silnice Avenida do Mar e das Comunidades Madeirenses poblíž přístavu, kde mají svá odjezdová místa jednotlivé společnosti meziměstské dopravy i autobusové linky po Funchalu. Prakticky celá oblast od pevnosti São Lourenço až k lanovce na Monte je posetá zastávkami a terminály níže uvedených společností.

Autobusové společnosti na Madeiře

Na Madeiře funguje několik společností, které zajišťují autobusovou přepravu. Je dobré se v nich trochu orientovat, plánování cesty je pak jednodušší. Většina autobusových dopravců nabízí aplikace ke stažení do mobilních telefonů a weby má v několika jazykových mutacích.

Horários do (http://www.horariosdofunchal.pt/)
Žluté autobusy: jezdí po hlavním městě, ale operují i na několika meziměstských linkách (namátkou Curral das Freiras, Santana, Porto da Cruz atd).  
Aplikace: HF Bus – Horarios do Funchal .

Rodoeste (https://www.rodoeste.com.pt/)
Bíločervené autobusy: operují zejména na západě ostrova (např. města Ribeira Brava, Ponta do Sol, Porto Moniz aj.)
Aplikace: RODOESTE – Transportes Rodoviários da Madeira .

SAM (https://www.sam.pt/)
Zelenobílé autobusy: jezdí spíše do východních částí Madeiry (Porto da Cruz, Machico atd).
Aplikace: SAM Madeira Bus.

EACL (https://www.eacl.pt/)
Autobusová společnost zajišťuje zejména okrajové spoje mezi Canicem a Funchalem. Zřejmě ji nevyužijete.

Moderní řešení – jedna aplikace pro všechno? Nebo google mapy? Možná.

Aplikace Rome2Rio, která všude na světě včetně Madeiry vyhledá optimální spojení, bere v úvahu různé autobusové společnosti a hledá optimální trasu. Nemusíte si tak instalovat do svého chytrého telefonu několik aplikací jednotlivých dopravních společností.  Nám se na Madeiře osvědčila pro plánování meziměstských cest, ale jako mnoho “robotických” řešení občas chybuje. Samotní tvůrci aplikace píšou, že za čas odjezdu nemohou ručit.

Plánování cesty busem si můžete samozřejmě navolit
i v Google Maps. Často funguje perfektně, ale ne vždy najde optimální spojení. Spolehlivější je pro cestování po Funchalu se společností Horários, už méně na meziměstských linkách.

Plánování cesty postaru – tištěné jízdní řády madeirských autobusů

Pro ty, kdo v ruce rádi drží při plánování cesty papír namísto telefonu, doporučujeme navštívit na ostrově některé
z turistických infocenter, kde by měli mít jízdní řády autobusů (Madeira – Guia de autocarros) k zakoupení za drobný poplatek. Jízdní řád nabízí přehlednou mapku míst, kam se dostanete místními linkami. Bohužel však uvádí jen čas odjezdu z první zastávky a celkovou dobu trvání trasy do zastávky poslední. Pokud se tedy třeba vracíte zpět z jiné, než konečné zastávky, musíte zhruba odhadnout, kdy tudy bude autobus projíždět, což není pro turistu jednoduché.
V tomto případě doporučujeme se zeptat místních.

Jízdenky na autobusovou dopravu

Dopravu po hlavním městě zajišťují žluté busy Horários do Funchal. Lístek můžete koupit buď u řidiče (1,95 euro /1 jízda kdekoli po městě) nebo v předprodejních automatech na Avenida do Mar (1,35 euro/1 jízda). Kartičky se dají také dodatečně nabít na libovolný počet jízd v předprodejních automatech výše uvedené společnosti na hlavní třídě Avenida do Mar e Comunidades Madeirenses.

Jízdenky na meziměstské autobusy si můžete koupit buď
v předprodejních stáncích jednotlivých společností, nebo přímo u řidiče. Řidič v autobusu zastávky běžně nehlásí. Výjimečně zvolá její název při zastavení, když jde o nějaké turisticky významné místo.

Aerobus

Aerobus je nejlevnější možností, jak se dostat z letiště Cristiana Ronalda do Funchalu a zpět. Provozuje ho společnost SAM na lince Letiště – Funchal a zpět. Jízdní řád najdete zde.

Hotelové autobusy

Některé z lepších hotelů zajišťují pro své klienty kyvadlovou dopravu do centra Funchalu zdarma. Informujte se na recepci hotelu o časech odjezdů a detailech přepravy.

Tohle by vás mohlo zajímat

Termín

Cena bez letenky

1. 5. – 8. 5. 2025

24 990 Kč

Květinové slavnosti jsou jedním z největších turistických lákadel ostrova. Alego…

Termín

Cena bez letenky

Novou destinaci NA MÍRU, kterou jsme pro rok 2024 připravili je kromě jiného fra…

Termín

Cena bez letenky

24. 10. – 31. 10. 2024

24 440 Kč

Zažijte Madeiru trochu jinak – s populárními televizními průvodci, kteří milují…

Termín

Cena bez letenky

1. 1. – 31. 12. 2024

od 28 000 Kč

Firemní zájezdy na míru jsou zpravidla koncipované jako krátké exkluzivní zájezd…