Canyoning na Madeiře

Světová top destinace pro canyoning

Canyoning na Madeiře

Madeira už dlouho není jen odpočinkovou destinací. Nabízí nejrůznější outdoorové a sportovní aktivity. Canyoning je jednou z nich a na ostrově jsou pro něj přímo ideální podmínky. V tomto ohledu řadí experti Madeiru mezi světové top destinace. Navíc sem lze dík příznivému klimatu vyrazit kdykoliv v roce. Jestli máte rádi dobrodružství, divokou přírodu a netradiční zážitky, budete nadšení.

Co si představit, když se řekne canyoning?

Je to adrenalinová aktivita, při níž kombinujete techniky slaňování, skákání a plavání. Spouštíte se kaňonem shora dolů a překonáváte přírodní překážky. Ty můžou mít podobu různě vysokých skoků, klouzaček, které se vytvořily díky tekoucí vodě mezi kameny nebo různě hlubokých jezírek. Někdy je třeba slanit malé i velké vodopády. Podmínkou je, že kaňonem protéká voda. Nemusí se ovšem jednat o pravidelný tok. Na Madeiře závisí množství vody na ročním období a třeba i na tom, na které straně ostrova se nacházíte. Severní je zpravidla vlhčí, chladnější a divočejší. Canyoning je sport, při němž jste v úzkém kontaktu s přírodou. Na Madeiře to platí dvojnásob! Zavede vás na nádherná, běžnému oku skrytá místa.

Vodopády uprostřed pralesa

Čím je sopečný ostrov uprostřed Atlantiku výjimečný? Vulkanickou činností zde vznikaly vysoké hory, které sahají do výšky přes 1800 m n. m. a padají prudce do oceánu. Během let získaly vlivem erozní činnosti svou dnešní podobu a tvar. Vznikla hluboká údolí, vytvořila se říční koryta, jezírka a vodopády. Pro sport jako canyoning je to ideální prostředí. Říčním korytům se v portugalštině říká ,ribeira’. Najdete je po celém ostrově. Ta nejkrásnější jsou ukrytá v madeirských horách, uprostřed vavřínového lesa Laurisilva (UNESCO). Sbírají vlhkost a vodu, kterou svádí dolů do údolí. A právě těmito koryty – ribeirami vedou canyoningové trasy.

Něco z historie canyoningu

Canyoning se zrodil koncem 70. let ve Španělsku a Francii. Při systematickém prozkoumávání soutěsek v Pyrenejích se objevila nádherná, ale obtížně dosažitelná místa. Kaňony se zmapovaly a vytyčily se v nich první canyoningové trasy. Nejdříve se této nové aktivitě věnovala jen malá skupina lidí. Brzy se ale stala oblíbenou i mezi sportovci a turisty. Získává stále víc na popularitě. Postupně přibývaly upravené canyoningové trasy i jejich noví příznivci. Dnes si už můžete vybrat z více než stovky tras.

Jak vybrat správnou trasu?

Trasy se dělí podle náročnosti. Výhodou je, že canyoning si může vyzkoušet úplně každý. Nejsou zapotřebí žádné speciální dovednosti ani top fyzická kondice. Stačí vybrat si vhodnou úroveň. Se vším vám pomůžou zkušení instruktoři.
U canyoningových tras se uvádí několik typů náročnosti:

 1. Vertikální náročnost
  Jde o převýšení, které překonáte během trasy. Když zdoláváte kaňon shora dolů, výškové metry vlastně ubývají. Převýšení překonáváte postupně. Vertikální náročnost se týká hlavně slaňování a lezení. Slaňování umožňují úchyty či karabiny umístěné na trase. Některé jsou snadno přístupné, jiné hůře. Slaňovat budete suché skalní převisy i vodopády plné vody. Hodnotí se také náročnost práce s lanem. Na Madeiře najdete trasy v rozmezí V1-V6.
 2. Aquatická, tj. vodní náročnost
  Liší se podle divokosti zdolaného vodního toku. Může se jednat o suchý kaňon bez vody nebo s klidnou vodou. Narazíte ovšem i na kaňony se silným, až velmi silným proudem. Vodní náročnost vyjadřuje také výšku skoků do vody a jejich obtížnost. Udává uplavané metry. Můžou se objevit přírodní tobogány, kde se jako na klouzačce svezete o několik výškových metrů níž. Na Madeiře najdete trasy v rozmezí A1-V4.
  A1 – kaňon bez vody nebo s klidnou vodou, plavání je volitelné
  A2 – klidné vody, skoky do 3 m, plavání do 30 m
  A3 – slabý proud, skoky do 5 m, plavání do 30 m
  A4 – silnější proudy, snadné skoky do 8 m i těžké skoky do 5 m. Ve vodě strávíte delší čas a lze narazit i na snadno překonatelné sifony.
 3. Přístupnost trasy a časová náročnost
  Kaňony nikdy nezačínají u silnice. Je třeba se k nim dostat. Na start trasy půjdete pěšky, vybavení si nesete s sebou. Vzdálenosti jsou různé. Někdy to zabere 15 minut, u náročnějších tras i hodinu a půl. Důležité je i vědět, za jak dlouho se v případě potřeby dostanete z kaňonu ven, jak daleko se nachází nejbližší ,východ´ z kaňonu. Uvádí se časová náročnost trasy a délka pěší chůze od konce kaňonu zpět k silnici. Na Madeiře najdete trasy v rozmezí I-IV, přičemž čísla značí časovou náročnost (I: méně než 2 hod., II: 2 až 4 hodiny, III: 4 až 8 hod., IV: více než 8 hod.).

Kromě zmíněných parametrů se udávají také výškové metry na začátku a na konci trasy, délka kaňonu, počet slaňovaných úseků, výška nejvyššího vodopádu na trase a potřebná délka lana. Pro rekreační účely se náročnosti dělí jednoduše na 1- 4. Přijdou si na své jak začátečníci, tak pokročilí i velmi zkušení.

Jak vypadá den canyoningu?

V domluvený den vás u hotelu vyzvedne dodávka s instruktory a profesionálním řidičem. Odjezdy bývají téměř vždy ráno kolem 9 h. Jednodušší canyoingové trasy se nachází pár kilometrů od hlavního města Funchalu. Ty náročnější jsou na severní straně ostrova. Přesun nebývá delší než 40 minut. Po  příjezdu na místo vám instruktoři rozdají potřebné vybavení: neoprén, boty do vody, helmu, sedák, karabiny. Přinést si musíte jen vlastní plavky a ručník. Suché oblečení necháte v dodávce. Vše probíhá v malých skupinkách do 10 osob. Obléknete si neoprén, botičky, utáhnete sedák a helmu a pěšky vyrazíte k začátku canyoningové trasy. Jedná se o různě dlouhé přístupové cesty. Někdy půjdete po levádě, jindy vás na start dovede pěšina nebo začínající vodní koryto. Na místě vám pak instruktoři vysvětlí, jak pracovat s lanem, techniku skoků do vody a slaňování. Předvedou i praktickou ukázku.

Dobrodružství může začít! Čeká vás křišťálově čistá voda a skryté kouty stále zeleného vavřínového lesa Laurisilva. Na konci trasy půjdete pěšky k silnici, kde vás opět vyzvedne dodávka a odveze do hotelu. O zapůjčené vybavení se postarají instruktoři. Když zbyde trochu času (a většinou ano), můžete se zastavit v jednom z vyhlášených snack barů na osvěžující ponchu.

Na výběr jsou buď jednodenní akce nebo vícedenní balíčky. Jestli si chcete canyoning užít naplno, zvolte vícedenní variantu. Začínat budete snadnou trasou a propracujete se k těm náročnějším.

Náročnost canyoningu

Level 1 je pro úplné začátečníky. Získáte první zkušenosti s canyoningem. Úroveň je vhodná pro všechny věkové skupiny, není třeba velká fyzická kondice. Aktivita trvá většinou 2-3 hodiny (bez transferu). Na trase vás čekají alespoň 4 slaňované úseky, nejdelší do 15 m. Střídají se skoky do malých přírodních lagun a krátké tobogány.
Level 2 je pro mírně pokročilé, kteří mají alespoň malé zkušenosti s lezením či slaňováním, případně ferratami. Aktivita trvá 3-4 hodiny (bez transferu). Zahrnuje skoky do vody, některé ve výšce 6-12 m (nepovinné). Výška slaňovaného úseku může být až 25 m.
Level 3 se nabízí pro středně pokročilé a ty, kdo se s canyoningem už setkali. Aktivita trvá 4-5 hodin (bez transferu). Na trase je cca 10 slaňovaných úseků, nejdelší měří až 55 m. Úroveň vyžaduje průměrnou fyzickou kondici. Pokud rekreačně sportujete nebo se pravidelně hýbete, nebude to pro vás problém. Objevíte kouzlo severní strany ostrova.
Level 4 je pro pokročilé, vyžaduje vyšší stupeň fyzické kondice. Přihlásit se na něj mohou ti, kdo mají s canyoningem zkušenosti (nutné doložit průkazem). Aktivita trvá 4-6 hodin (bez transferu). Zahrnuje technicky těžší úseky a náročnější práci s lanem. Trasy se nachází zpravidla na severní straně ostrova. Výška vodopádů a slaňovaných úseků může přesáhnout 60 m. Pokud zvolíte vícedenní canyoningový program, lze se během dovolené propracovat i k této úrovni.

Adrenalin pro všechny

I když se canyoning řadí mezi adrenalinové aktivity, při nichž se dostanete mimo svou komfortní zónu a poznáte nové a nečekané situace, je naprosto bezpečný. Zažijete nepopsatelný pocit svobody a harmonie s přírodou. Užijete si nezapomenutelné momenty. Tahle aktivita je zárukou silných emocí a lepší místo než Madeiru pro ni v Evropě nenajdete!

Harmony in Nature

Firem nabízejících canyoning je na ostrově mnoho. Naším zkušeným a spolehlivým partnerem je společnost Harmony in Nature, která se specializuje na outdoorové aktivity, zejména canyoning, coasteering a lezení. Můžete tedy vyzkoušet hned několik aktivit najednou a získat ještě pestřejší zážitky. V jejím týmu jsou zkušení certifikovaní instruktoři, kteří vás provedou nádhernými trasami uprostřed pralesa a postarají se o vaše bezpečí. Samozřejmostí je zapůjčení kvalitního vybavení. Součástí je pojištění a doprava mikrobusem. Na památku vám instruktoři během dne pořídí skvělé fotky.

Vydejte se s námi do canyoningového ráje!

Chcete-li poznat místní unikátní trasy, můžete si canyoningové výlety objednat i u nás. Pomůžeme vám zorganizovat vše od jednodenních výletů až po vícedenní akce s výjezdy do divoké madeirské přírody. V naší nabídce budou i celé balíčky včetně ubytování a letenky. V rámci canyoningu garantujeme stejnou cenu, jako má náš lokální partner Harmony in Nature. Místní trasy navíc známe. Pokud se tedy vypravíte s námi, můžeme vám dát před odletem cenné rady. Vzhledem k rostoucí popularitě canyoningu na Madeiře doporučujeme objednat program dopředu. V hlavní sezóně můžou být služby poskytovatelů zamluvené. Navíc se jedná vždy o malé skupinky. Pokud vás láká vyzkoušet si canyoning na vlastní kůži, neváhejte nás kontaktovat.

Tohle by vás mohlo zajímat

Termín

Cena bez letenky

21. 11. – 29. 11. 2024

VYPRODÁNO

1. 12. – 9. 12. 2024

29 990 Kč

Může mít ostrov duši? Každý, kdo navštíví nejmenší z Kanárských ostrovů El Hierr…

Termín

Cena bez letenky

3. 6. – 10. 6. 2025

28 940 Kč

Tento skrytý klenot Kanárských ostrovů láká cestovatele svým jedinečným spojením…

Termín

Cena bez letenky

23. 9. – 30. 9. 2025

28 940 Kč

Ostrov La Palma je klenotem mezi Kanárskými ostrovy. Ukrývá strmé sopky, rozlehl…

Termín

Cena bez letenky

Novou destinaci NA MÍRU, kterou jsme pro rok 2024 připravili je kromě jiného fra…