Z Boca da Corrida přes Pico Grande do Údolí jeptišek

Jedna z top horských túr na ostrově

Fantastickou krajinou hornatého vnitrozemí ostrova

Pico Grande je určitě jeden z našich nejoblíbenějších vrcholů na Madeiře! Výhledy odsud jsou za pěkného počasí prostě nepřekonatelné, navíc je tato trasa stále relativně neobjevená. Dle našeho názoru je přitom jednou z nej horských túr na ostrově. Návštěva Údolí jeptišek a divoká jízda místním busem do Funchalu je bonus na konec!

 

 

 

 

 

 

 

Parametry trasy

Typ túryz bodu A do bodu B
Délka túry9,4 km
Náročnostvysoká
Čas chůze4 hodiny
Převýšení670 m výstup, přes 1000 m sestup
VybaveníNa cestu na Pico Grande doporučujeme dlouhé nohavice – cesta bývá často zarostlá trnitou vegetací. Trekingové hole se mohou na prudký sestup hodit.
Dostupnostautem, taxi

Náročnost

Náročnější pěší trasa s poměrně velkým převýšením (zejména dlouhý sestup). K výstupu na samotný vrcholek Pico Grande je zapotřebí překonat pár metrů lehkého lezení. Některé partie trasy můžou klouzat. Tuto trasu doporučujeme absolvovat pouze za dobrého počasí.

Spojení

Pro cestu autem použijte tlačítko pod mapou: “Naviguj k výchozímu bodu trasy” – dle preferencí v aplikaci Google maps či Mapy.cz.

Občerstvení

Po cestě žádné. Restaurace ve Fajã Escura (část Curral das Freiras).

Alternativní trasy

Tuto túru lze spojit například s cestou do horského sedla Encumeada.

Poznámka

Výchozí bod je dostupný pouze taxíkem čí půjčeným autem. V případě, že využijete taxislužby, pro cestu zpět do Funchalu můžete využít linky místního autobusu z vesnice Curral das Freiras.

Tato trasa je plánovaná jako túra z bodu A do bodu B. Máte-li půjčené auto, můžete si udělat pěší výlet na Pico Grande a vrátit se stejnou cestou zpět. Časově to vychází podobně – na zhruba 4 hodiny chůze.

Tuto trasu též nabízíme jako součást vybraného zájezdu s pěší turistikou.

Naviguj k výchozímu bodu trasy
32.711036
-16.986838
Chci mapu

Podrobné informace o trase

Stoupání autem po příjezdové prudké silnici vás přivede k výchozímu místu na tento trek – Boca da Corrida.  Z něj už se otevřou úchvatné výhledy na hory před vámi, po pravici dohlédnete do vesnice sevřené v údolí mezi skalními úbočími – to je Curral das Freiras, cíl vaší cesty. Začněte stoupat po pohodlném chodníčku. Výhledy po pravici se otevírají a vybízí k fotografování. Zanedlouho uvidíte na horizontu masiv Pico Grande s výraznou skalkou na vrcholu. Cesta se vine po úbočí Pico do Serradinho, odkud už se vám otevřou parádní výhledy na horské sedlo Encumeada po levici a v pozadí náhorní plošina Paul da Serra s jejími větrnými elektrárnami. Vaše cesta vede po kamenitém úbočí, kde mohou být viditelné stopy po požáru, který sežehnul velké plochy centrálního masivu v roce 2003.  Netrvá dlouho a přijdete na poměrně neznatelnou odbočku, po které se dáte vpravo směr Pico Grande.

Před výstupem si můžete dát krátký odpočinek na místě zvaném Relvinha. Plácek pod kaštany s malým ohništěm je jako stvořený pro piknik nebo táboření. Pak už čeká obtížnější část výstupu – lehce exponované úbočí přechází v cestičku, která stoupá buší. I přes občasné udržování stezky bývá bývá cesta někdy hodně zarostlá a narázíte na několik malých rozcestí, kde je občas těžké najít správný směr. Doporučujeme využít naší navigace. Po stoupání, které v horkém dni může být celkem úmorné, stanete pod vrcholovou skalkou. Nyní vás čeká lehčí lezecká vložka – můžete si pomoci fixním lankem, upevněným ve skále. Zanedlouho stanete na vrcholu Pico Grande. Za slunečných dní rozhodně jedna z nej vyhlídek na ostrově!

 

Zpět se vracíte stejnou cestou až do Relvinha, při sestupu to zde na kamenitém povrchu může klouzat. Od tohoto piknikového místa se dejte doleva směr Curral das Freiras. Pokud rádi na sestup používáte trekové hole, teď je ta chvíle je vytáhnout! Cesta klesá zprvu nenápadně, pak ale začnou prudší pasáže. Výhledy na údolí jeptišek vás provází do doby, než se dostanete na úroveň lesa. Tím pokračujte, než se dostanete na úzkou silnici. Ta vás dovede klesáním až do dědiny Fajã Escura.

 

Občerstvit se můžete hned v restauraci/baru, který uvidíte po pravé straně, hned jak přijdete do vesnice. Restaurace patří senhoru Gabrielovi. Jako správný Madeiřan má pořádný knír, umí skvělý hovězí špíz (espetada), který mimo jiné můžete zapít silnou domácí houbovicí (Aguardente da Madre do Louro) nebo sladkou třešňovicí (Ginja)! Pokud pro cestu do hlavního města chcete využít linky místního autobusu, mužete se zeptat, v kolik jede bus č 81 do Funchalu. Zastávka je nějakých 100 metrů z kopce dolů směrem k hlavní křižovatce. Nasednutím do autobusu dobrodružství nekončí, naopak! Řidiči to mají dost v paži a rychlá jízda po prudkých a úzkých silnicích je rozhodně zážitek. Autobus vás zaveze až do centra Funchalu.

Tohle by vás mohlo zajímat

Termín

Cena bez letenky

12. 6. – 19. 6. 2025

26 440 Kč

Zájezd “Z Východu na západ po svých” je určený pro aktivní a zkušenější turisty.…

Termín

Cena bez letenky

20. 9. – 27. 9. 2024

VYPRODÁNO

Uvažujete o prodloužení léta na Madeiře?  Připravili jsme pro vás odlehčenou var…

Termín

Cena bez letenky

3. 6. – 10. 6. 2025

28 940 Kč

Tento skrytý klenot Kanárských ostrovů láká cestovatele svým jedinečným spojením…

Termín

Cena bez letenky

1. 1. – 31. 12. 2024

od 28 000 Kč

Firemní zájezdy na míru jsou zpravidla koncipované jako krátké exkluzivní zájezd…