Autoturistika PO MADEIŘE

autoturistika aneb jak jezdit autem po Madeiře

Moderní silnice, spousta tunelů i křivolaké horské silničky

Pokud na vaší dovolené rádi cestujete pronajatým autem a objevujete nová zajímavá místa jako utajené vyhlídky na přírodní scenérie, méně navštěvované pláže či dobré místní restaurace, máme pro vás itinerář dvou celodenních okruhů po ostrově, během kterých poznáte jak všechna „povinná“ místa, tak i spoustu takových, o kterých se v průvodcích nedočtete. Trasy jsou navíc vymyšleny tak, abyste na vyhledávaných zastávkách potkávali co nejméně turistů. Do této sekce budeme postupně přidávat další trasy. Řízení auta na ostrově je samo o sobě zážitkem. Moderní silniční síť se spoustou tunelů a mostů se tu střídá s křivolakými úzkými silničkami plnými serpentin. Autoturistika na Madeiře je silný zážitek. Boa viagem (Šťastnou cestu)!

Naplánovali jsme pro vás ty nejzajímavější výlety autem na Madeiře

Délka: 99 km

Tradiční okruh nejznámějšími místy východní části ostrova – nejvyšší hory, třetihorní pral…

Délka: 122 km

Hlavní atrakcí je koupání ve vyhlášeném Porto Moniz. Tento okruh jezdí na Madeiře autobuse…

Tipy pro řízení na ostrově

Rychlost

V obci je maximální rychlost padesátka stejně jako u nás. Maximální povolená rychlost na silnicích dálničního typu (na Madeiře se jim říká Via Rápida) je 120 km/h, na ostatních silnicích 90 km/h, pokud není uvedeno jinak. Místní terén ale zřídkakdy umožňuje jet rychleji.

Ohleduplnost

Zdejší řidiči jsou velmi ohleduplní k chodcům. Chodec má na přechodu vždy přednost. Vzájemná ohleduplnost je nutností i při jízdě úzkými klikatými silničkami.

Alkohol za volantem

Příjemné zjištění je, že v Portugalsku je tolerance alkoholu u řidiče 0,5 promile, takže jednu ponchu, pivo nebo sklenici madeirského si může dopřát i řidič. Alkohol ve větší míře, jak všichni víme, za volant rozhodně nepatří.

Brzdění

Brzdění motorem je v extrémně kopcovitém madeirském terénu více méně nutností.

Troubení

Krátké zatroubení není bráno jen jako varování či výraz agrese, ale často je používáno jako poděkování třeba v situaci, když vám někdo na úzké silnici dá přednost a uhne, abyste mohli projet.

V některých obzvlášť zavřených a nepřehledných zatáčkách klidně zatrubte, než do nich vjedete. Dáte tím vědět protijedoucím vozům o svém manévru a snáz se s nimi potom vyhnete.

Světla

Světla se používají jen na dálnici a samozřejmě v tunelech. Celoročně zapnutá světla zatím v Portugalsku povinná nejsou.

Kruhové objezdy

Pozor si dejte na dvouproudém kruhovém objezdu. Má tu při vyjíždění z něj přednost vůz, který jede vnitřním pruhem.

Stav silnic

Rychlostní komunikace jsou v perfektním stavu a místní silniční síť se za poslední desetiletí hodně zlepšila. V tomto směru máme Madeiřanům co závidět. Díky moderním silnicím a tunelům dojedete z hlavního města i do nejvzdálenějších míst ostrova zhruba do hodiny. Menší lokální silničky jsou většinou také ve slušném stavu, jen je třeba počítat s tím, že vaše průměrná rychlost se na nich znatelně sníží. Kroucení volantem si ve zdejších serpentinách užijete dosyta.
Pro cestování po ostrově obecně doporučujeme menší automobil, se kterým snáze projedete úzkými silnicemi a uličkami. Také se vám s ním bude lépe parkovat. Silnější motor je tu v prudkých kopcích velkou výhodou, zvlášť pokud hodláte v autě cestovat ve více osobách. Tož užijte si autoturistiku na Madeiře.

Tohle by vás mohlo zajímat

Termín

8. 10. – 15. 10. 2021

Cena bez letenky

18 880 Kč

Chcete si užít hornatý ostrov Madeira, ale nepatříte k vyznavačům horské turisti…

Termín

5. 8. – 12. 8. 2022

Cena bez letenky

47 930 Kč

Nový a neobvyklý typ zájezdu koncepce VÝJIMEČNÉ CESTY   Mentální odolnost pomáhá…

Termín

1. 11. – 8. 11. 2021

Cena bez letenky

23 880 Kč

Jezdíte rádi na kole z kopce? Patří pojmy jako enduro a trail biking do vašeho b…

Termín

27. 12. – 3. 1. 2022

Cena bez letenky

29 940 Kč

Ne všechny dny pěší turistiky budete mít k dispozici auto. Zažijte Silvestr na M…