Autoturistika PO MADEIŘE

autoturistika aneb jak jezdit autem po Madeiře

Moderní silnice, spousta tunelů i křivolaké horské silničky

Pokud na vaší dovolené rádi cestujete pronajatým autem a objevujete nová zajímavá místa jako utajené vyhlídky na přírodní scenérie, méně navštěvované pláže či dobré místní restaurace, máme pro vás itinerář dvou celodenních okruhů po ostrově, během kterých poznáte jak všechna „povinná“ místa, tak i spoustu takových, o kterých se v průvodcích nedočtete. Trasy jsou navíc vymyšleny tak, abyste na vyhledávaných zastávkách potkávali co nejméně turistů. Do této sekce budeme postupně přidávat další trasy. Řízení auta na ostrově je samo o sobě zážitkem. Moderní silniční síť se spoustou tunelů a mostů se tu střídá s křivolakými úzkými silničkami plnými serpentin. Autoturistika na Madeiře je silný zážitek. Boa viagem (Šťastnou cestu)!

Naplánovali jsme pro vás ty nejzajímavější výlety autem na Madeiře

Délka: 99 km

V tradičním okruhu nejznámějšími místy východní části ostrova vás čekají nejvyšší hory, tř…

Délka: 122 km

Hlavní atrakcí je koupání ve vyhlášeném Porto Moniz. Tento okruh jezdí na Madeiře autobuse…

Tipy pro řízení na ostrově

Rychlost

V obci je maximální rychlost padesátka stejně jako u nás. Maximální povolená rychlost na silnicích dálničního typu (na Madeiře se jim říká Via Rápida) je 120 km/h, na ostatních silnicích 90 km/h, pokud není uvedeno jinak. Místní terén ale zřídkakdy umožňuje jet rychleji.

Ohleduplnost

Zdejší řidiči jsou velmi ohleduplní k chodcům. Chodec má na přechodu vždy přednost. Vzájemná ohleduplnost je nutností i při jízdě úzkými klikatými silničkami.

Alkohol za volantem

Příjemné zjištění je, že v Portugalsku je tolerance alkoholu u řidiče 0,5 promile, takže jednu ponchu, pivo nebo sklenici madeirského si může dopřát i řidič. Alkohol ve větší míře, jak všichni víme, za volant rozhodně nepatří.

Brzdění

Brzdění motorem je v extrémně kopcovitém madeirském terénu více méně nutností.

Troubení

Krátké zatroubení není bráno jen jako varování či výraz agrese, ale často je používáno jako poděkování třeba v situaci, když vám někdo na úzké silnici dá přednost a uhne, abyste mohli projet.

V některých obzvlášť zavřených a nepřehledných zatáčkách klidně zatrubte, než do nich vjedete. Dáte tím vědět protijedoucím vozům o svém manévru a snáz se s nimi potom vyhnete.

Světla

Světla se používají jen na dálnici a samozřejmě v tunelech. Celoročně zapnutá světla zatím v Portugalsku povinná nejsou.

Kruhové objezdy

Pozor si dejte na dvouproudém kruhovém objezdu. Má tu při vyjíždění z něj přednost vůz, který jede vnitřním pruhem.

Stav silnic

Rychlostní komunikace jsou v perfektním stavu a místní silniční síť se za poslední desetiletí hodně zlepšila. V tomto směru máme Madeiřanům co závidět. Díky moderním silnicím a tunelům dojedete z hlavního města i do nejvzdálenějších míst ostrova zhruba do hodiny. Menší lokální silničky jsou většinou také ve slušném stavu, jen je třeba počítat s tím, že vaše průměrná rychlost se na nich znatelně sníží. Kroucení volantem si ve zdejších serpentinách užijete dosyta.
Pro cestování po ostrově obecně doporučujeme menší automobil, se kterým snáze projedete úzkými silnicemi a uličkami. Také se vám s ním bude lépe parkovat. Silnější motor je tu v prudkých kopcích velkou výhodou, zvlášť pokud hodláte v autě cestovat ve více osobách. Tož užijte si autoturistiku na Madeiře.

Tohle by vás mohlo zajímat

Termín

Cena bez letenky

Láká vás dovolená bez cestovky? Máte svou představu jak cestu pojmout, co zažít…

Termín

Cena bez letenky

11. 10. – 18. 10. 2024

22 840 Kč

Toužíte po dovolené na Madeiře a jste příznivci pěší turistiky? Láká vás aktivní…

Termín

Cena bez letenky

Novou destinaci NA MÍRU, kterou jsme pro rok 2024 připravili je kromě jiného fra…

Termín

Cena bez letenky

1. 5. – 11. 5. 2025

31 990 Kč

Květinové slavnosti jsou jedním z největších turistických lákadel ostrova. Alego…