Leváda Caldeirão Verde

Vodopády, tunely a třetihorní prales

Dobrodružná túra pohádkovým pralesem

Překrásná leváda třetihorním lesem s tunely a vodopády

Caldeirão Verde (Zelený kotel) je další madeirskou klasikou. Tato trasa nabízí vše, co od turistiky po levádách očekáváme: tunely, impozantní výhledy a krásné vodopády. Samotný kanálek je vytesán do prudkého, hustě zalesněného skalnatého svahu. Člověk tak mimoděk musí vzdát hold  stavitelům tohoto impozantního díla. Bezesporu se jedná o jednu z nejkrásnějších levád na ostrově. Jedinou „nevýhodou“ je populárnost levády (v posledních letech sem míří stále více turistů) a nemožnost okružní trasy, pokud přijedete vlastním autem.

 

 

 

 

Parametry trasy

Typ túryTam a zpět
Délka túry12,4 km
Náročnoststřední
Čas chůze4 hodiny (s návratem)
Převýšenízanedbatelné
VybaveníBaterka/čelovka na průchod tunelů. Trasa vede oblastí bohatou na srážky – nepromokavá bunda a boty s dobrou membránou se můžou hodit, v tunelech bývá mokro.
Dostupnostautem, taxi

Náročnost

Fyzicky nenáročná trasa vedoucí po vrstevnici. Cesta je zprvu široká a pohodlná, poté následují úzké pasáže, v kritických a exponovaných místech zajištěné zábradlím.  I tak jedincům se silnými závratěmi nedoporučujeme. Nevydávejte se sem po vydatných deštích, kdy hrozí sesuvy půdy.

Spojení

Na tuto trasu neexistuje spojení místní autobusovou dopravou.

Pro cestu autem použijte tlačítko pod mapou: “Naviguj k výchozímu bodu trasy” – dle preferencí v aplikaci Google maps či Mapy.cz.

Občerstvení

Malá kavárna na začátku trasy v Queimadas.

Alternativní trasy

Tuto trasu je možné spojit s výletem do “Pekelného kotle” (Caldeirão do Inferno)

Poznámka

Tuto trasu nabízíme jako součást vybraných zájezdů s pěší turistikou.

Naviguj k výchozímu bodu trasy
32.784025
-16.905575
Chci mapu

Podrobné informace o trase

Startovní místo v Queimadas je působí jako z pohádky – romantická stavení se slaměnou střechou, sympatická kavárnička a také poslední možnost odskočit si na toaletu před trasou. Vedle piknikových stolků je krásný exemplář místní „pampelišky“, vysoké dobré tři metry. Fotogenické místo hned na začátku trasy, už jen jízda sem autem sem po úzké a prudké silničce stojí za to!

Na začátku trasy se nachází mapa a indikační tabule. Cestu nemůžete minout, je jediná, levada co Caldeirão bude po celou dobu vaší levici. Zpočátku široká cesta vede romantickým lesem  se bude postupně zužovat. Následuje klasicky úzký levádový chodníček vedoucí nádherným třetihorním lesem. Nejen dámy určitě ocení pohledy na nádherné koberce hortenzií. Za chvíli dojdete k prvnímu vodopádu. Cesta se zúží, následuje první tunýlek: má ani ne 20 metrů, ale vede do zatáčky, takaje v něm tma. Za pár minut poté dojdete k dalšímu tunelu. Cesty se zde dělí – po levici je prudký výstup na nejvyšší horu Madeiry, po pravici sestup do pitoreskní vesničky Ilha, která je viditelná z některých úseků trasy. Vy ale pokračujete rovně tunelem. Čelovka se už bude hodit, tunel je sice poměrně vysoký, ale bývá v něm mokro. Měří asi 200 metrů a když z něj vyjdete, za chvíli následuje další. Tady pozor na hlavu! Tunel je velmi nízký, se zatáčkou uprostřed. Skrze „okna“ se vám otevřou krásné výhledy do okolní zelené vegetace. Po chvíli následuje další krátký tunel. Po pravici se otevírají výhledy do impozantního údolí Ribeira Grande. Následuje panoramaticky nejkrásnější a asi nejexponovanější část levády – údolí po pravé straně se otevře a za pěkného počasí máte úchvatné výhledy do podhůří centrálního masivu. Zanedlouho dojdete do Caldeirao Verde – zeleného kotle. Nepřehlédněte nenápadnou odbočku k vodopádu (cca 2 minuty chůze od levády). Skvělé místo na piknik, fotografování a koupel pro otužilce!

 

Cesta do Caldeirão Verde zde končí. Pokud jste tu autem, návrat zpět stejnou cestou. Pokud však máte čas a dostatek sil, vřele doporučujeme pokračovat po levádě až k nejkrásnějším pasážím v okolí Pekelného kotle (Caldeirão do Inferno).

 

 

Tohle by vás mohlo zajímat

Termín

Cena bez letenky

16. 5. – 23. 5. 2025

1. 8. – 8. 8. 2025

22. 8. – 29. 8. 2025

Chystáte se na Madeiru a jste příznivci pěší turistiky? Pak je pro vás zájezd Pě…

Termín

Cena bez letenky

Ostrov Tenerife potěší svou rozmanitostí i ty nejnáročnější cestovatele. Vedle u…

Termín

Cena bez letenky

Každoročně nastává už na začátku října nejpříhodnější čas postarat se o  skvělou…

Termín

Cena bez letenky

19. 8. – 29. 8. 2025

Poznejte to nejzajímavější z madeirského souostroví. Unikátní zájezd kombinující…