Klima a počasí

Z tropů do oblak – počasí na Madeiře

Ostrov věčného jara

Klima ostrova Madeira je považováno za jedno z nejpříjemnějších na světě. Ostrov je řazen do subtropického pásma, ale rozdíly mezi počasím a teplotami na jižním pobřeží, severním pobřeží a v horách ve vnitrozemí mohou být obrovské. Obecně platí, že pro pobyt je z hlediska počasí nejlepší volbou jižní pobřeží ostrova. Na madeirské klima se ale podrobněji podíváme v následujícím textu.

Teplota vzduchu

Průměrná roční teplota ve Funchalu je 19 °C, naproti tomu na třetí nejvyšší hoře ostrova Pico do Arieiro je jen 9,7 °C. Přízvisko „ostrov věčného jara“ dostala Madeira právem: kvůli všudypřítomným kvetoucím rostlinám, ale právě i díky počasí. Ve zkratce platí, že zde nejsou extrémní teploty, ať už nízké, nebo vysoké. Počítejte však s vysokou vlhkostí vzduchu. Ve Funchalu a městech na jižním pobřeží čekejte v období jara a léta 18–28 °C. V chladnějších měsících na podzim a v zimě se teploty pohybují mezi 12–22 °C. V praxi to znamená, že otrlejší jedinci z našich zeměpisných šířek nasadí kraťasy i v zimních měsících, kdy se Madeiřané halí do zimních bund.

Mikroklimata

Specifikem mnoha ostrovů jsou mikroklimata – ve stejný čas bývá i na dvou nepříliš vzdálených místech diametrálně odlišné počasí. Pro Madeiru to platí beze zbytku. Největší rozdíly bývají mezi jižním a severním pobřežím, případně mezi pobřežními oblastmi a horami. U lokální vegetace se výrazně projevuje takzvaná výšková stupňovitost. V horách a na severním pobřeží bývá mnohem deštivěji a chladněji než na jihu. Ale ani to neplatí vždy. Zejména v zimních měsících, kdy přicházejí srážky i od jihu, může být všechno jinak. Často se vám stane, že na jedné straně horského hřebene vjedete autem do tunelu pod azurovým nebem a na druhé straně z něj vyjedete do mlhy a deště jako v podzimních Krkonoších.

Vítr a slunce

Lze říct, že na Madeiře více fouká v horách, ve východní části ostrova a na severním pobřeží. Závětrná je po většinu roku oblast Funchalu a jihozápadní pobřeží. Na vítr si dávejte pozor při plánování túr. Například při přechodu nejvyšších kopců nebo při trekování na mysu São Lourenço jsou dny, kdy nárazy větru mohou turistu doslova sfouknout. Vítr bychom měli brát v potaz i při výběru místa pobytu: třeba Caniço do Baixo nebo Garajau jsou hodně větrná letoviska. „Africké“ slunce má také pěknou sílu, a tak jej nepodceňte.

Tempo de Leste

Tak říkají Madeiřané fenoménu, když vane východní vítr a ze Sahary sem přináší velmi jemné částečky písku, které ostrov zahalí do okrového závoje. Teploměr ukazuje přes třicet stupňů, vlhkost vzduchu klesá a naopak stoupá nebezpečí požárů. K tomuto jevu dochází několikrát za rok a trvá obvykle několik dní. Ideální je chladivá koupel v oceánu na některé z místních pláží. Když zavládne „Leste“, v horách nezmoknete, ale přibalte si víc pití a pokrývku hlavy.

Období dešťů

Madeira sice nejsou tropy, ale zapršet tu může a pořádně. Zvlášť pokud se sem chystáte od podzimu do poloviny jara, za vydatných dešťů, dávejte si pozor na plánování horských túr. Některé trasy se kvůli počasí stávají neprůchozí nebo nebezpečné. Mnohde může dojít také k sesuvům půdy, na silnicích jsou pak uzavírky. Mohou se objevit i ničivé povodně.

Oblačnost

Mraky jsou nad ostrovem po celý rok. V letních měsících dochází často k jevu, jemuž ostrované říkají „moře mraků“. Oblačnost se drží ve výškách mezi 600–1200 m n. m. V takový den je nejlepší vyrazit na horské vrcholky, odkud se vám naskytnou pohledy na oblaka pod vámi jako z letadla.  Tak oblačné počasí bývá často v červnu, a proto mu Madeiřané přezdívají „ospalý měsíc“. Funchal a část jižního pobřeží jsou pak pod mraky a bývá poměrně dusno. Zamračená obloha vybízí k siestě, i když tento pojem ostrované moc nepoužívají. Platí, že do hor je lepší zamířit ráno (zejména v létě), protože odpoledne oblaka často vystoupají hodně vysoko nebo zahalí celý ostrov kromě jižního pobřeží.

Kdy vyrazit

Na Madeiře je hezky celý rok a i v zimních měsících se tu oproti našim končinám ohřejete. V létě je zdejší klima vlhčí a tím příjemnější, nebývá takové vedro. V chladnějších měsících (zhruba od poloviny října do poloviny května) počítejte s vyšším úhrnem srážek. Pokud vyrážíte především za pěší turistikou v horách, nejstabilnější počasí s minimem srážek je asi od poloviny května do konce září. Na koupání je nejlepší srpen a září, kdy se teplota Atlantiku může vyšplhat na příjemných 26 °C.  Botanicky je ostrov nejzajímavější od jara do začátku léta, kdy všechno kvete (v dubnu a květnu vegetace v nižších polohách, v červnu horská). Obecně však platí, že Madeira je celoroční destinací a užijete si ji v každé sezóně.

Předpověď počasí

Madeiřané říkají, že na ostrově často zažívají čtyři roční období v jediný den, a nejsou daleko od pravdy. V zimě v nejvyšších horských polohách padá i sníh a zůstává ležet. Sledovat předpověď počasí pro celý ostrov nedává smysl, poněvadž ve stejnou chvíli bývá na různých místech ostrova počasí hodně rozdílné. Při plánování výletů po ostrově proto nesledujte prognózy pro Funchal, ale doporučujeme aplikace, které nabízejí detailní informace pro konkrétní místa (města, vesnice, hory). Dle lidových pranostik můžete lépe odhadovat počasí podle ostrovů Desertas, které jsou viditelné z Funchalu. Říká se, že když jsou jejich kontury zřetelné, druhý den bude pršet. Pokud jsou naopak zahalené v mlžném oparu, bude následujícího dne hezky.

Plánování výletů po ostrově v závislosti na počasí

Pokud máte tu možnost, plánujte si program v závislosti na počasí v jednotlivých místech ostrova. Ideálně se ráno podívejte na nějakou předpovědní aplikaci, která udává směr větru a srážky. Dobře poslouží aplikace Windy nebo české stránky windguru.cz; ty mají ale trochu složitější uživatelské rozhraní. Obecně platí, že pokud například fouká ze severozápadu a žene se silná oblačnost s deštěm, volíme na ten den túry třeba v jihovýchodní části ostrova. Mraky se totiž často zastaví o centrální masiv a vy si při troše štěstí užijete slunečné počasí.

Webkamery

Velkým pomocníkem pro plánování vašich túr mohou být webkamery umístěné na mnoha místech ostrova.

Pokud by vám to všechno připadalo moc složité a chtěli jste nechat plánování výletů v závislosti na počasí na nás, budeme rádi. V rámci našich zájezdů jsou jednotlivé dny v programu mezi sebou zaměnitelné a vždy se snažíme jet tam, kde je v tu chvíli sluníčko.

Tohle by vás mohlo zajímat

4. 10. – 11. 10. 2024

25 940 Kč

Tento skrytý klenot Kanárských ostrovů láká cestovatele svým jedinečným spojením…

24. 10. – 31. 10. 2024

23 440 Kč

22 990,- Kč / os, pro skupinu 3 a více účastníků

Zažijte Madeiru trochu jinak – s populárními televizními průvodci, kteří milují…

1. 1. – 31. 12. 2024

od 28 000 Kč

Firemní zájezdy na míru jsou zpravidla koncipované jako krátké exkluzivní zájezd…

20. 9. – 27. 9. 2024

22 840 Kč

Uvažujete o prodloužení léta na Madeiře?  Připravili jsme pro vás odlehčenou var…