Klima a počasí

Z tropů do oblak – klima a počasí

Ostrov věčného jara

Klima a počasí ostrova Madeira je považováno za jedno z nejpříjemnějších na světě. Ostrov je řazen do subtropického pásma, ale rozdíly mezi počasím a teplotami na jižním pobřeží, severním pobřeží a v horách ve vnitrozemí může být obrovský. Obecně platí, že pro pobyt je z hlediska počasí nejlepší volbou jižní pobřeží ostrova, na madeirské klima se ale podrobněji podíváme v následujícím textu.

Teplota vzduchu

Průměrná roční teplota ve Funchalu je 19 °C, naproti tomu na třetí nejvyšší hoře ostrova Pico do Arieiro je jen 9,7 °C. Přízvisko „ostrov věčného jara“ dostala Madeira právem nejen kvůli všudypřítomným kvetoucím rostlinám, ale i právě díky počasí. Ve zkratce by platí, že zde nejsou extrémní teploty, ať už nízké, nebo vysoké. Počítejte však s vysokou vlhkostí vzduchu. Ve Funchalu a městech na jižním pobřeží čekejte v teplejším období (jaro a léto) 18–28 °C. V chladnějších měsících na podzim a v zimě se teploty pohybují mezi 12–22 °C. V praxi to znamená, že otrlejší jedinci z našich zeměpisných šířek nasadí kraťasy i v zimních měsících, kdy jsou Madeiřané zahaleni v zimních bundách.

Mikroklimata

Specifikem mnoha ostrovů jsou mikroklimata – ve stejný čas bývá i na dvou nepříliš vzdálených místech diametrálně odlišné počasí i klima. Pro Madeiru to platí beze zbytku. Největší rozdíly v počasí bývají mezi jižním a severním pobřežím, případně mezi pobřežními oblastmi a horami. U lokální vegetace se výrazně projevuje takzvaná výšková stupňovitost. V horách a na severním pobřeží bývá mnohem deštivěji a chladněji, než je na jihu. Ale ani to neplatí vždy. Zejména v zimních měsících, kdy přicházejí srážky i od jihu, může být všechno jinak. Často se vám stane, že jedete autem a na jedné straně horského hřebene vjíždíte do tunelu pod azurovým nebem a na druhé straně vás čeká mlha a déšť jako na podzim v Krkonoších.

Vítr a slunce

Lze říct, že na Madeiře více fouká v horách, ve východní části ostrova a na severním pobřeží. Závětrná je po většinu roku oblast Funchalu a jihozápadní pobřeží. Na vítr si dávejte dobrý pozor při plánování túr. Například při přechodu nejvyšších kopců nebo při trekování na mysu São Lourenço jsou dny, kdy nárazy větru mohou turistu doslova sfouknout. Vítr bychom měli brát v potaz i při výběru místa pobytu – třeba Caniço do Baixo nebo Garajau jsou hodně větrná letoviska. „Africké“ slunce má také pěknou sílu a tak jej nepodceňte.

Tempo de Leste

Tak říkají madeiřané fenoménu, když vane východní vítr a ze Sahary sem přináší velmi jemné částečky písku, které ostrov zahalí do okrového závoje. Teploměr ukazuje přes třicet stupňů, vlhkost vzduchu klesá a naopak stoupá nebezpečí požárů. K tomuto jevu dochází několikrát za rok a trvá obvykle několik dní. Ideální je chladivá koupel v oceánu u některé z místních pláží. Když zavládne „Leste“, v horách nezmoknete, ale přibalte si víc pití a pokrývku hlavy.

Období dešťů

Madeira sice nejsou tropy, ale zapršet tu může a pořádně. Zvlášť pokud se sem chystáte od podzimu do poloviny jara, za vydatných dešťů si dávejte pozor při plánování horských túr. Některé trasy se stávají vlivem klima a počasí neprůchozí nebo nebezpečné. Na mnoha místech dochází k sesuvům půdy a následným uzavírkám silnic, objevují si i ničivé povodně.

Oblačnost

Mraky jsou nad ostrovem po celý rok. V letních měsících dochází často k jevu, jemuž ostrované říkají „moře mraků“. Oblačnost se drží ve výškách zhruba mezi 600–1200 m n. m. V takový den je nejlepší vyrazit na horské vrcholky, odkud se vám naskytnou pohledy na oblačnost pod vámi jako z letadla.  Takovéto počasí bývá často v červnu, a proto mu Madeiřané přezdívají „ospalý měsíc“ To je pak Funchal a část jižního pobřeží pod mrakem a bývá poměrně dusno. Je to počasí, které vybízí k siestě, i když tento pojem ostrované moc nepoužívají. Platí, že do hor je lepší zamířit ráno (zejména v létě), protože odpoledne často mraky vystoupají do vyšších poloh nebo zahalí celý ostrov vyjma jižního pobřeží.

Kdy vyrazit

Na Madeiře je hezky celý rok a i v zimních měsících se zde oproti našim končinám ohřejete. V létě je naopak zdejší klima vlhčí a tím i příjemnější, nebývá zde takové vedro. V chladnějších měsících (zhruba od poloviny října do poloviny května) počítejte s vyšším úhrnem srážek. Pokud vyrážíte především za pěší turistikou v horách, nejstabilnější počasí s minimem srážek je zhruba od poloviny května do konce září. Na koupání je nejlepší srpen a září, kdy se teplota Atlantiku může vyšplhat na příjemných 26 °C.  Botanicky je ostrov nejzajímavější od jara do začátku léta, kdy všechno kvete (v dubnu a květnu vegetace v nižších partiích, v červnu horská). Ale obecně platí, že Madeira je rozhodně celoroční destinací a užijete si ji v každém ročním období.

Předpověď počasí

Sami Madeiřané říkají, že na ostrově často zažívají čtyři roční období v jediný den, a nejsou daleko od pravdy. V zimě v nejvyšších horských polohách padá i sníh a zůstává ležet. Sledovat předpověď počasí pro celý ostrov nedává smysl, poněvadž ve stejnou chvíli je často na různých místech ostrova počasí hodně rozdílné. Při plánování výletů po ostrově proto nesledujte prognózy pro Funchal, ale doporučujeme aplikace, které nabízejí detailní informace pro konkrétní místa (města, vesnice, hory). Dle lidových pranostik můžete lépe odhadovat počasí podle ostrovů Desertas, které jsou viditelné z Funchalu. Říká se, že pokud jsou jejich kontury zřetelné, druhý den bude pršet. Pokud jsou naopak zahaleny v mlžném oparu, následující den bude hezky.

Plánování výletů po ostrově v závislosti na počasí

Pokud máte tu možnost, plánujte si svůj program v závislosti na počasí v jednotlivých místech ostrova. Ideální, pokud ráno zkouknete nějakou předpovědní aplikaci, která udává směr větru a srážky. Dobře poslouží aplikace Windy nebo české stránky windguru.cz , to má ale trochu složitější uživatelské rozhraní. Obecně platí, že pokud například fouká ze severozápadu a žene se silná oblačnost s deštěm, tento den volíme túry například v jihovýchodní části ostrova, mraky se totiž často zastaví o centrální masiv a vy si ten den při troše štěstí užijete slunečné počasí.

Webkamery

Velkým pomocníkem pro plánování vašich túr mohou být webkamery umístěné na mnoha místech ostrova.

Pokud by vám to všechno připadalo moc složité a chtěli jste nechat plánování výletů v závislosti na počasí na nás, budeme jenom rádi. V rámci našich zájezdů jsou jednotlivé dny v programu mezi sebou zaměnitelné a vždy se snažíme jet tam, kde je v tu chvíli sluníčko.

Tohle by vás mohlo zajímat

Termín

1. 1. – 31. 12. 2021

Cena bez letenky

od 28 000 Kč

Firemní zájezdy na míru jsou zpravidla koncipovány jako krátké exkluzivní zájezd…

Termín

Cena bez letenky

odjeto, nový termín není v tuto chvíli k dispozici

Pokud jste příznivci pěší turistiky a chystáte se na ostrov Madeira, tento progr…

Termín

13. 8. – 20. 8. 2021

Cena bez letenky

22 730 Kč

Pokud rádi na svých cestách poznáváte místní gastronomii a regionální vína, mohl…

Termín

27. 12. – 3. 1. 2022

Cena bez letenky

bude doplněno

Madeira je destinace, kterou je možné navštěvovat celoročně díky jejímu skvělému…