Levády na Rabaçalu

Oblíbená levádová procházka k vodopádu Risco a 25 pramenům

Cesta pohádkovým vřesovcovým lesem

Jedny z turisticky nejznámějších levád ostrova v malebném prostředí údolí Ribeira da Janela. Pohádkové vřesovcové lesy tvořící „zelené tunely“ kolem levád, hezké výhledy do zeleného údolí a velkolepý levádový systém, který nemá na ostrově obdoby. Relativní nenáročnost tras má svou daň – v sezóně tu potkáte davy lidí. Hodně brzký či naopak pozdně odpolední start může být řešením, jak se vyhnout turistické špičce.

 

Parametry trasy

Typ túryTam a zpět
Délka túry9,1 km (včetně návratu)
Náročnoststřední
Čas chůze3,5 hodiny včetně návratu
Převýšenícca 310 m sestupu i výstupu
VybaveníNepromokavá bunda se může hodit – tato oblast je bohatá na srážky.
Dostupnostautem, taxi

Náročnost

Fyzicky poměrně nenáročná trasa, vedoucí zprvu po silničce a poté po úzkých levádových chodníčcích, které jsou v exponovaných místech zajištěny zábradlím. Několik sekcí túry vede po kamenných schodech – zde to za mokra může klouzat.

Spojení

Tato trasa je veřejnou autobusovou dopravou nedostupná.

Pro cestu autem použijte tlačítko pod mapou: “Naviguj k výchozímu bodu trasy” – dle preferencí v aplikaci Google maps či Mapy.cz.

Občerstvení

Kavárna “Casa do Rabaçal” po cestě.

Alternativní trasy

Tuto túru lze spojit s výletem na další levády v okolí – třeba na méně známou levádu Rocha Vermelha.

Poznámka

Mít štěstí na dobré počasí je (zvlášť v chladnější části roku) na Rabaçalu umění. Náhorní plošina Paul da Serra (i její podhůří, kde se túra nachází) je působí jako magnet na mraky. Doporučujeme vyrazit jen při dobrém počasí, ať si túru užijete.

Naviguj k výchozímu bodu trasy
32.755542
-17.134269
Chci mapu

Podrobné informace o trase

Rabacal představuje unikátní levádový systém, který byl postaven ve zdejší, na srážky bohaté oblasti na konci 19. století. V údolí říčky Janela tu bylo vystavěno několik úrovní levád terasovitě nad sebou, které společně svádí vodu do dvou delších tunelů a svádí ji směrem na jižní pobřeží. Je to jeden z nejlepších příkladů houževnatosti a stavebního umu místních obyvatel.

Svou cestu začínáte od parkoviště, které se obvykle začne rychle zaplňovat – snad všechny ostrovní cestovní agentury nabízí výlet ke známým 25 pramenům a místní levády jsou i častým cílem individuálních cestovatelů. Čeká vás asi 20 minut sestupu po silničce dolů do údolí (v sezóně tu za poplatek jezdí i shuttle minibus).

Přijdete ke kavárně (poslední toalety) se stolky vybízející k odpočinku a třeba i krmení všudypřítomných „ochočených“ pěnkav. Vydejte se dolů po značení směr „Risco“. Zanedlouho přijdete na první úroveň levád – levada do Risco. Malebné pasáže původní vegetace, sem tam obří rostliny mléče (příbuzné našim pampeliškám) a hezké výhledy na nejdelší ostrovní údolí po levé straně – to vše vás provází k nejznámějšímu madeirskému vodopádu Risco. Přes léto tu tolik vody nebývá, v zimě a po deštích je vodopád je opravdu impozantní.

U vodopádu se otočte zpět a pokračujte stejnou cestou až na značenou odbočku, kde zahnete doprava směrem k 25 Fontes. Zanedlouho překročíte údolí říčky Ribeira Grande a následují asi nejhezčí pasáže fotogenickými vřesovcovými „tunely“. Chodníček se zužuje a výhledy po levici stojí za to. Po této levádě dojdete až k místu s názvem 25 Fontes (25 pramenů). Těžko říct, zda jich je opravdu pětadvacet, ale je to malebné zákoutí vybízející k odpočinku a pikniku. Takový nápad mají ale všichni, takže tu občas nebývá k hnutí.

Zpět se vracíte stejnou cestou. Při vyhýbání se s ostatními turisty na úzké levádě buďte opatrní. Naštěstí zde jsou většinou místa, kde jsou paralelně vedle sebe dva úzké chodníčky. Pokud jste tu autem, cesta nahoru po silničce k parkovišti ubíhá pomalu, ale můžete se předtím posilnit a odpočinout si v kavárně. 

Tohle by vás mohlo zajímat

Termín

1. 10. – 8. 10. 2021

Cena bez letenky

19 480 Kč

Květinové slavnosti jsou každoročně jedním nejvýznamnějších turistických lákadel…

Termín

2. 8. – 9. 8. 2021

Cena bez letenky

47 930 Kč

Nový a neobvyklý typ zájezdu koncepce VÝJIMEČNÉ CESTY   Mentální odolnost pomáhá…

Termín

20. 8. – 27. 8. 2021

Cena bez letenky

18 990 Kč

Preferujete adrenalin a aktivní dovolenou? Máte rádi dlouhé a náročné treky divo…

Termín

Cena bez letenky

odjeto, nový termín není v tuto chvíli k dispozici

Pokud jste příznivci pěší turistiky a chystáte se na ostrov Madeira, tento progr…