Madeirská příroda

Třetihorní pralesy, polopouštní krajina i bohatý podmořský život

Madeira – miniaturní kontinent

Pestrost. Tak by se jedním slovem dala charakterizovat madeirská příroda. S trochou nadsázky by se dalo říci, že tento malý ostrov je jako miniaturní kontinent. Od rozeklaných hor a třetihorních pralesů přes náhorní plošiny, jedny z největších útesů na světě, hluboké kaňony až po polopouštní krajinu – to vše a mnohé další vysvětluje, proč právě za zdejší madeirskou přírodou míří většina návštěvníků ostrova.

Flora

Kouzlo madeirského rostlinstva je právě v jeho různorodosti. Na ostrově najdete jak původní květenu, tak rostliny téměř ze všech koutů světa. Díky tomu, že Madeira byla po staletí významnou křižovatkou námořních cest, se dostaly na ostrov rostliny z různých světadílů. Od opuncií a agáve rostoucích na suchých pobřežních svazích přes eukalyptové lesy, koberce hortenzií, divoce rostoucí orchideje až po původní vavřínové lesy – jak pro botaniky, tak pro milovníky květin je souostroví rájem. Z mnoha původních druhů květeny bychom mohli zmínit například hadinec převislý, který je jedním ze symbolů ostrova. Přízviska jako „ostrov věčného jara“ nebo „kvetoucí zahrada Atlantiku“ dostala Madeira právem a vrcholem kultu květin jsou zdejší Květinové slavnosti pořádané každé jaro.

Laurisilva

Odborný název je složeninou dvou latinských slov (laurus – vavřín, silva – les) a vyjadřuje to, co je pro Madeiru z hlediska vegetace nejcennější. Tento „les pralesovitého typu“ se dochoval pouze v oblasti Makaronézie, kterou kromě Madeiry tvoří ještě Azorské, Kanárské a Kapverdské ostrovy. Právě na Madeiře se laurisilva zachovala v největší míře. Jedná se o stálezelený les, který pokrývá zejména severní svahy ostrova v nadmořských výškách mezi 300 – 1600 m. Jak už název napovídá, tvoří ho různé druhy vavřínů (zejména vavřín azorský), ale i celá řada dalších rostlin. Mnohé z nich jsou endemické druhy, jinde na světě se nevyskytují. Tento prales v minulosti pokrýval velkou část Evropy, působením klimatických změn však ustoupil a zachoval se právě jen na několika ostrovech v Atlantiku. Madeirský vavřínový les navíc přísně chráněný a od roku 1999 je součástí světového dědictví UNESCO.

Fauna

Madeirská zvířena žije tak trochu ve stínu všudypřítomné flory a pravdou je, že běžný turista při své návštěvě zřejmě mnoho zvířat nespatří. Běžně se v sušších oblastech ostrova setkáte s velkým množstvím ještěrek a žije zde i jeden endemický druh. V pobřežních částech narazíte na množství mořských ptáků, zejména na buřňáky, v třetihorních lesích zase běžně potkáte drobné zpěvné ptactvo. Zvlášť pěnkavy se turistů vůbec nebojí a můžete je krmit doslova z ruky. Z hospodářských zvířat jistě spatříte na náhorní plošině Paúl da Serra volně se pasoucí skot, při troše štěstí na svazích nejvyšších hor narazíte na ovce a na terasovitých políčkách madeirských zemědělců jsou k vidění i kozy.

Ve srovnání s druhovým bohatstvím fauny našich lesů se však může na první pohled zdát, že Madeira není zrovna místem, které oplývá divokou zvěří. Pravdou je, že jediným savcem, který tu žil už před příjezdem prvních osadníků, byl jistý druh netopýra. Žádnou divokou spárkatou zvěř tu tedy nečekejte. Z volně žijících savců můžete občas narazit na zdivočelé králíky a kočky. To však neznamená, že ostrov není z hlediska fauny zajímavý. Při bližším zkoumání zjistíte, že zde žije několik endemických druhů živočichů.

Z ptactva třetihorních lesů stojí za zmínku třeba holub trokaz nebo malý zpěvný pták králíček ohnivý, respektive jeho madeirský poddruh. Ostrovy Desertas ale i některé odlehlé části madeirského pobřeží jsou jedním z posledních útočišť vzácného tuleně středomořského. Hojně zastoupení jsou na ostrovech také bezobratlí a naleznete tu i mnoho zajímavých druhů hmyzu. Můžete zahlédnout třeba na motýla monarchu stěhovavého. Na nedalekých ostrovech Desertas je možné najít vzácného jedovatého pavouka Hogna ingens. Samotný ostrov Madeira je však velmi bezpečným místem, kde žádné vážné nebezpečí z živočišné říše nehrozí.

Podmořský život

Vody Atlantiku jsou velmi bohaté na život v mnoha formách. Madeira je výborným místem pro pozorování kytovců v jejich přirozeném prostředí. V okolních vodách žije několik rezidentních druhů velryb a delfínů, mnohé další navštěvují ostrovní vody sezónně. Narazit můžete i na mořské želvy a samozřejmě na mnoho druhů ryb, z nichž některé tvoří základní součást místní kuchyně.

Ochrana madeirské přírody

Od roku 1982 se zhruba dvě třetiny ostrova staly chráněným územím s názvem Přírodní rezervace Madeira a to z části kvůli ochraně výjimečně zachovaných třetihorních pralesů, ale také kvůli ochraně jiných unikátních rostlinných i živočišných druhů. Pod rezervaci spadá jak centrální masiv s nejvyššími horami, tak nejvýchodnější cíp ostrova, mys São Lourenço, se svým unikátním suchým habitatem, kde se daří mnoha vzácným druhům květeny. Na západě pod toto chráněné území a ochranu UNESCO patří zejména náhorní plošina Paúl da Serra, ale i prudké svahy severního pobřeží porostlé třetihorním lesem.

Madeirská příroda spadá i pod ochranu UNESCO. V roce 2011 se stala chráněnou biosférickou rezervací oblast v okolí města Santana. Tuto rezervaci UNESCO tvoří jak část hor ve vnitrozemí tak pobřežní oblasti, v jejichž ekosystému můžeme najít mnoho endemických druhů.

Pokud jste milovníky přírody, můžete si být jisti, že Madeira vás nezklame.

Tohle by vás mohlo zajímat

Termín

Cena bez letenky

Novou destinaci NA MÍRU, kterou jsme pro rok 2024 připravili je kromě jiného fra…

Termín

Cena bez letenky

17. 10. – 24. 10. 2025

Vánoční cena 26.890 Kč

Vyhledáváte adrenalin a preferujete aktivní dovolenou? Baví vás pořádné treky di…

Termín

Cena bez letenky

Láká vás dovolená bez cestovky? Máte svou představu jak cestu pojmout, co zažít…

Termín

Cena bez letenky

23. 9. – 30. 9. 2025

Vánoční cena 31.890 Kč

Ostrov La Palma je klenotem mezi Kanárskými ostrovy. Ukrývá strmé sopky, rozlehl…