Koupání a pláže

Atlantik na vlastní kůži – jaké je koupání a pláže ?

Madeira je i na koupání!

I když z hlediska koupání v moři jistě existují zajímavější destinace, je ostrov Madeira a zejména přilehlé Porto Santo překvapivě dobrou volbou i na plavání a lenošení u vody. Díky Golfskému proudu je zde navíc Atlantik relativně teplý. Průzračnost, čistota a barva vody je na mnoha místech fantastická.

Přestože samotní Madeiřané až na výjimky vstoupí do moře jen v letní sezóně, otužilejší Evropané se v něm koupou celoročně. Průměrné teploty moře se zde pohybují mezi cca 17 °C v březnu až 22 °C v srpnu a září. Teplota oceánu velmi zřídka klesne pod 15 °C, naopak jen výjimečně přesáhne 25 – 26 °C. Nejlepší měsíce na koupání jsou srpen a září, kdy je dostatek slunečního svitu, počasí relativně stálé a Atlantik nejteplejší. Koupání a pláže na Madeiře však není pro většinu lidí zásadní prioritou při návštěvě ostrova.

Ostrov Madeira má velmi málo písečných pláží a těch pár, které zde jsou, pokrývá tmavý vulkanický písek. Většina pláží je kamenitá. Madeira není cílem turistů vyhledávajících pláže a ty díky tomu nebývají přeplněné. Na pláž se návštěvníci chodí se „jen“ vykoupat a zpravidla zde netráví celý den. Na severním pobřeží je oceán divočejší a velká část míst je pro koupání z důvodu velkých vln nebezpečná. Jižní pobřeží je naopak po většinu roku klidnější a koupání příjemnější.

Na mnoha místech byla při pobřeží vybudována mola, ze kterých můžete skočit, nebo po schůdcích či po žebříku vlézt do moře. Nemusíte tak přelézat kameny a bojovat s vlnami. Někde jsou vybudována unikátní koupaliště – jakési bazénky v přírodním prostředí se slanou mořskou vodou. K dokonalosti byl tento koncept doveden v městečku Porto Moniz.

Co příroda odepřela Madeiře, nadělila sousednímu ostrovu Porto Santo. Ten se může pochlubit krásnou devítikilometrovou pláží se světlým pískem. Díky tomu, že pláž má jižní orientaci a je tak chráněna před velkými vlnami, nabízí rozhodně jedno z nejlepších koupání Madeirského souostroví. Chcete-li si udělat odpočinkový den na pláži spojený se zajímavým výletem, ostrov Porto Santo vřele doporučujeme.

TOP 10 MÍST NA KOUPÁNÍ A PLÁŽE NA MADEIŘE

Porto Moniz

Právem je Porto Moniz tím nejznámějším přírodním koupalištěm na ostrově. Bylo také zvoleno National Geographic a CNN jako jedno z nejlepších míst na koupání na světě. Zdejší bazénky se slanou mořskou vodou byly vytvořeny mezi sopečnými skalami divokého severního pobřeží. Rozhodně je vyzkoušejte. Oblast má skvělé zázemí (toalety, občerstvení, sprchy, plavčíci) a za drobný poplatek si můžete užít výjimečné koupání s nádhernými výhledy na severní pobřeží a vlny tříštící se o skaliska. Porto Moniz je cílem snad všech cestovních kanceláří, které sem pořádají jednodenní výlety, v době oběda bývá občas plno. Přijeďte sem dopoledne nebo v pozdním odpoledni, a budete je mít takřka pro sebe.

Seixal

Nedaleko Porto Moniz naleznete půvabnou vesnici Seixal, idylicky zasazenou do útesů severního pobřeží. Turisté mířící do přilehlého Porto Moniz neznámý Seixal většinou jen míjí. Zdejší bazénky a pláž sice nemají tak dobré turistické zázemí, koupání je tu však naprosto fantastické. Malá pláž Praia do Porto do Seixal je jednou z mála písečných pláží na ostrově. Sousedící přírodní bazénky s mořskou vodou Poças das Lemas a Piscinas naturais do Seixal jsou skrytým pokladem Madeiry.

Fajã dos Padres

Na slunném jižním pobřeží najdete další skvělé místo ke koupání. Na kraji útesu nasednete na lanovku (dříve tu byl výtah, do kterého se báli vkročit i ti nejodvážnější) a čeká vás zhruba 300 výškových metrů jízdy směrem k moři. Fajã dos Padres je jedním z nejúrodnějších a nejteplejších míst ostrova. Pěstuje se tu tropické ovoce a je tu i restaurace, kde si můžete dát skvělý drink. Vstup do moře je z kamenité pláže, případně z mola. Občas tady mohou být velké vlny. Křišťálově čistá voda, neskutečná panoramata a genius loci však stojí za to, i kdybyste se nekoupali.

Helena Křenková

Prainha

Oblíbená pláž obyvatel přilehlého Caniçalu. Koupání zde lze dobře spojit s návštěvou poloostrova Sao Lourenço. Prainha znamená v překladu „plážička“, za přílivu se ještě zmenší, takže tu zvlášť o víkendech bývá plno. Pláž je chráněná před velkými vlnami a nachází se v nejsušší části ostrova, kde je slunce většinu dní v roce.

Calheta

Opěvovaná i nenáviděná uměle vytvořená pláž se světlým pískem přivezeným z Maroka. Častý cíl (nejen madeirských) rodin s dětmi. Není se co divit – vstup do vody je na rozdíl od mnoha madeirských pláží velmi komfortní. Vytvořené vlnolamy a slunečné počasí této závětrné strany ostrova jsou prostě dobrou kombinací pro odpočinkový den na pláži. Restaurace a zázemí jsou také na úrovni. Pokud ale máte raději divočejší pláže a soukromí, nebude pro vás zdejší pláž to pravé.

Barreirinha

I v samotném Funchalu je několik míst pro dobré koupání. Jako první vybíráme oblíbené místo obyvatel města
– koupaliště Barreirinha. Idylická poloha přímo ve starém městě pod pevností, vstup za pár euro, bazén vhodný i pro děti, málo turistů a skok z mola rovnou do hloubky moře, voda překvapivě čistá. Pokud bydlíte v centru města, nenechte si to ujít. Zajděte sem raději ve všední den, o víkendech bývá plno.

Praia Formosa

V překladu „Krásná pláž“ je naším druhým tipem pro koupání ve Funchalu. Název zní možná nadneseně (přilehlé opuštěné místo po odstěhované ropné rafinérii a výhled na betonovou hotelovou zónu). Přesto se jedná o největší pláž na ostrově
a koupání zde můžeme doporučit. Oblíbená je především její písečná část Praia dos Namorados (Pláž milenců) pod hotelem Orca Praia, i když Madeiřané raději leží na kamenech, aby nemuseli vyklepávat černý písek z ručníků. Pokud bydlíte v hotelové zóně, máte to kousek skrz romantický tunel Doca do Cavacas. Cestou minete pár příjemných barů na odpolední ponchu a vlčí bob. Výhledy na útes Cabo Girão při západu slunce taky stojí za to. Pokud se rozhodnete zůstat zde do večera, pozor na to, že tunel pro pěší cestu zpět do hotelové zóny se večer zavírá.

Porto da Cruz

Severní pobřeží Madeiry je po většinu roku vhodnější spíš
na surfování než koupání, vlny jsou tu skoro každý den.
Pro dobrodružné povahy, které si v nich chtějí zaplavat, doporučujeme idylicky položené městečko Porto da Cruz
pod Orlí skálou. Jsou tu dvě pláže, před vlnami trochu víc schovaná Praia da Alagoa a větší Praia da Maiata. Obě jsou písčito-kamenité a vyhledávají je místní surfové školy. Při koupání si dejte pozor na nebezpečné proudy a velké vlny.

Ponta do Sol

Překlad názvu tohoto městečka znamená „slunečný výběžek“. Zdejší kamenitá pláž sice není úplně výjimečná,
ale máte-li cestu do těchto končin, nabízí rozhodně velmi příjemné koupání, pohodovou madeirskou atmosféru bez turistů, sympatický bar na pláži a hezké světlo při západu slunce. Za nás jedno z top koupání na jihozápadě Madeiry.

Porto Santo

Nejlepší písečná pláž celého souostroví se nachází na sousedním ostrově Porto Santo. Pokud si chcete dopřát odpočinkový den na pláži, kupte si lístek na trajekt Lobo Marinho a vydejte se na jednodenní výlet na „koupací ostrov“. Porto Santo není jen pláž, ale ta je rozhodně největším turistickým lákadlem ostrova. Devět kilometrů světlého písku, většinou slunné počasí a dobré turistické zázemí jsou velmi oblíbené i u Madeiřanů samotných, kteří zde rádi tráví svou dovolenou. V září je moře nejteplejší a pláž už prázdná.

Tohle by vás mohlo zajímat

Termín

Cena bez letenky

1. 5. – 8. 5. 2025

24 990 Kč

Květinové slavnosti jsou jedním z největších turistických lákadel ostrova. Alego…

Termín

Cena bez letenky

20. 11. – 28. 11. 2024

VYPRODÁNO

1. 12. – 9. 12. 2024

29 990 Kč

Může mít ostrov duši? Každý, kdo navštíví nejmenší z Kanárských ostrovů El Hierr…

Termín

Cena bez letenky

24. 10. – 31. 10. 2024

24 440 Kč

Zažijte Madeiru trochu jinak – s populárními televizními průvodci, kteří milují…

Termín

Cena bez letenky

Každoročně nastává už na začátku října nejpříhodnější čas postarat se o  skvělou…