Mtb na Madeiře

Mekka pro vyznavače sjezdů na horských kolech

Madeira a horská kola

Ostrov Madeira je u nás coby biková – rozuměj cyklistická – destinace stále relativně neznámý. Ve světě je tomu ale jinak. V MTB komunitě, to jest mezi milovníky horských kol, je toto místo známé jako jedna ze zastávek Světového poháru v enduro ježdění EWS (endurem se myslí cyklistická disciplína se sjezdy i stoupáními s měřenými rychlostními zkouškami). Madeira je i dějištěm dnes už legendárního závodu Trans Madeira. Řada výrobců světových značek horských kol si ostrov pravidelně vybírá pro focení svých katalogů a nejeden bikový fajnšmekr už jistě viděl nějaké video právě z této destinace. Pojďme si Madeiru představit a ukázat, jaké možnosti pro vyznavače MTB skýtá.

Strmé svahy, kam se oko podívá

Ostrov je vlastně vrcholem veliké podmořské sopky, která vystupuje víc než 1800 metrů nad hladinu oceánu, takže jej charakterizují všudypřítomné strmé svahy. S výjimkou náhorní planiny Paúl da Serra tu větší rovinu nenajdeme. Už jen sklon většiny místních silnic, kde i slabší auta do kopce ztrácejí dech, napovídá, že se tu bicykl jako dopravní prostředek moc nepoužívá. Od vysokánských útesů stoupají prudké a erozí rozervané svahy přes několik vegetačních pásů až k centrálnímu hřebeni s nejvyššími horami. I samotné hlavní město Funchal se rozpíná od pobřeží do výšky přes 600 m nad mořem. Zajímavé terény pro MTB začínají ještě výš. To všechno znamená jedno: pokud si tu chcete dobře zajezdit na horském kole, potřebujete někoho, kdo vás k zajímavým trailům (tj. terénním stezkám pro horská kola) vyveze.

Něco z historie MTB na Madeiře

Z předešlého vyplývá, že nejlépe si tu zajezdí vyznavači tzv. gravity disciplín, tedy ti, kdo vyhledávají sjezdy technicky náročnějším terénem. Již v dřevních dobách MTB
v 90. letech místní mládež zkoušela potenciál ostrova pro adrenalinové sjezdy na kole divokou přírodou. Jezdilo se hlavně po starých stezkách, které tu před vybudováním silniční sítě sloužily jako jediné spojení mezi vesnicemi. Vzhledem k obtížnosti terénů se však horské cyklistice věnovala jen hrstka odvážlivců. Mimochodem právě z nich vzešli i jezdci, kteří zaznamenali úspěchy na mezinárodním poli.

S růstem obliby MTB ve světě si několik místních bikerů uvědomilo, jak úžasné možnosti jejich ostrov tomuto sportu nabízí. Bylo ale nejprve třeba postavit traily různých obtížností. A tak se tu postupně dalo dohromady několik skupin nadšenců, kterým se během posledních dvaceti let po vleklých jednáních s majiteli dotčených pozemků podařilo postavit síť jedinečných tratí pro vyznavače cyklistických sjezdů. Zasloužili se o to, že se z Madeiry stala MTB destinace mezinárodního měřítka. Mnoho jezdců světové extratřídy zde v zimě trénuje nebo natáčí svá videa.

Jak se tu jezdí na kole?

Madeira působí jako miniaturní kontinent. Bizarní sopečné skalní formace jako vystřižené z filmu Pán prstenů přecházejí do vřesovcových plání. Ty se přes oblasti smíšených lesů prudce svažují k oceánu. Třetihorní vavřínové pralesy se na jižní straně ostrova prolínají s eukalyptovými háji. Blíž k pobřeží rostou palmy, krajina na východě ostrova zase připomíná polopoušť. Zdejší traily obvykle začínají pod vrcholky nejvyšších hor ve výškách okolo 1600 m a postupně vedou několika vegetačními pásmy.

Pro našince je místní biking dost exotický: během jediného sjezdu si chvíli připadáte jako v Alpách, ty pak vystřídá krajina, jakou znáte ze Skotska. Po pár desítkách minut si přijdete jako u nás v Jizerských horách a nakonec se ocitáte jakoby někde v Austrálii nebo na Bali. Některé tratě končí u oceánu, takže se po divoké jízdě můžete rovnou zchladit. Snad nikde jinde na světě nenajdete místo, kde MTB traily vedou tak rozmanitou krajinou.

Zdejší terény nadchnou především zkušenější jezdce, vyznavače trailů, kteří holdují enduru, ale i milovníky adrenalinového downhillu (sjezdu). Máte-li si je užít naplno, je ideální mít celoodpružené kolo s vyššími zdvihy. Místní stavitelé se ale snaží, aby si zajezdili i nováčci. Proto vybudovali několik méně náročných tratí pro vyznavače volného ježdění krajinou (cross-country). Ti zvolí třeba náhorní planinu Paúl da Serra nebo jiná místa vhodná pro nenáročnější projížďky přírodou.

Jezdecké terény tu najdete různé od přírodních kamenitých cest v horách přes stezky plné kořenů třeba v okolí horské křižovatky Poiso. Jinde jsou zase uměle vytvořené úseky plné klopených zatáček a skoků nebo hladší úzké stezky pro kola (singletraily) jako ty v eukalyptových lesích v jihozápadní části ostrova v okolí mysu Ponta do Pargo. Některé úseky vedou podél zdejších zavlažovacích kanálů zvaných levadas. Mnohé z nich protínají soukromé pozemky nebo přírodní rezervace. Ať už zamíříte kamkoli, neujdou vám krásné přírodní scenérie, průjezdy pralesy ani dramatické výhledy na hory nebo oceán.

Kdy vyrazit na MTB dovolenou?

Madeira je pro MTB každopádně celoroční destinací. V létě tu nebývá velké vedro a v zimě je počasí pro našince příjemné. Během léta spadne podstatně méně srážek a teploty v horách se pohybují mezi 15 a 25 stupni. Některé úseky cyklotras mohou být při delším suchu poměrně prašné. V zimě teplota v nejvyšších polohách klesá až k nule, na většině míst je ale stále příjemná a to mezi 10-18 stupni. V období od října do května je nutné počítat s častějšími dešti. V nižších polohách je celoročně teplo, i tady najdete zajímavé ježdění. Hlavní bikerská sezóna je na Madeiře v zimě, kdy se sem sjíždí mnoho jezdců především z Anglie.

Ať v létě nebo v zimě, počasí na ostrově je velmi proměnlivé. Najdeme tu spoustu mikroklimat. Podrobněji se tomu věnujeme v sekci počasí. Pokud tedy vyrážíte na traily, nejlépe je svěřit se do rukou některé z místních společností, které se zabývají dopravou a po tratích vás provedou. Jejich průvodci vytipují oblast, kde jen ten den nejpříhodnější počasí, což pro běžného turistu nebývá snadný úkol. Každý jezdec to jistě ocení: vždyť proč jezdit po rozbahněných tratích, když o pár kilometrů vzdušnou čarou dál si můžete užívat slunce a jezdit si pěkně v suchu.

Výlety na MTB traily

Firem nabízejících výlety na místní vyhlášené tratě je na ostrově několik. Spolupracujeme s tou, která má na tomto poli nejvíc zkušeností. Má výtečné zázemí, půjčovnu kvalitních kol (popř. elektrokol), kvalifikované průvodce a řidiče a kromě jiného nabízí připojištění rizikových aktivit. Zájezdy organizuje na špičkové úrovni. Pětinu svých příjmů přitom poskytuje na stavbu a údržbu stezek pro horská kola. Jejich specialisté vám vyberou nejlepší terény podle náročnosti, kterou preferujete. Zkušení průvodci vás provedou po nejhezčích tratích, takže neztratíte čas hledáním příhodných míst. Dole pod tratí na vás vždy čeká mikrobus s vlekem na kola. Vše se několikrát zopakuje.

Za den věnovaný sjezdům zvládnete 4 až 6 výjezdů mikrobusem a absolvujete cca 30 km sjezdů s převýšením (rozuměj sjezdem) od 2500 do 3500 výškových metrů podle zdatnosti skupiny. Pro vyznavače méně adrenalinového cross-country ježdění má firma připravené zajímavé výlety do terénů, které byste sami těžko objevili. Během dne XC (cross-country) ježdění s průvodcem navštívíte krásná místa a najedete zhruba 40 km s převýšením 400-500 metrů. Průvodci vás při každém výletu rádi vezmou do své oblíbené hospůdky, kde se můžete občerstvit. Cestou zpět můžete zakončit den v jednom z barů skleničkou „ponchy“.

Jedete?

Chcete-li poznat místní unikátní traily, neváhejte nás kontaktovat. Pomůžeme vám zorganizovat vše od jednodenních výletů až po týden MTB dovolené s každodenním ježděním. Umíme připravit i celé balíčky včetně ubytování a letenky. Místní traily navíc osobně známe, takže vám můžeme dát před odjezdem cenné rady. Vzhledem k rostoucí popularitě horských kol na Madeiře doporučujeme včasnou rezervaci. Zvlášť v sezóně se stává, že kola a služby poskytovatelů jsou zamluvené na několik týdnů dopředu.
Pro nadšence trailového a enduro bikingu máme připravený unikátní program MTB na Madeiře s Trail Hunterem.

Představení naší partnerské společnosti:

Jak se staví jedny z nejlepších MTB trailů na světě:

Tohle by vás mohlo zajímat

Ponta de Sao Lourenco Madeira

Termín

Cena bez letenky

Nasloucháme vašim představá,  respektujeme vaše přání a pomáháme dotvořit vaše p…

Termín

Cena bez letenky

15. 4. – 22. 4. 2025

24 490 Kč

Jak využít volných dní o Velikonocích? Co třeba užít si krásy Madeiry? Připravil…

Termín

Cena bez letenky

1. 5. – 11. 5. 2025

31 990 Kč

Květinové slavnosti jsou jedním z největších turistických lákadel ostrova. Alego…

Termín

Cena bez letenky

24. 10. – 31. 10. 2024

24 440 Kč

Zažijte Madeiru trochu jinak – s populárními televizními průvodci, kteří milují…