Krajinou barevných útesů mysu São Lourenço

Nejvýchodnější cíp ostrova Madeira

Polopouštní krajinou s krásnými výhledy

Trek na nejvýchodnější výběžek Madeiry je ostrovní klasikou. Právem, protože takový typ krajiny nikde na ostrově nenajdete. Zdejší polopouštní příroda je v prudkém kontrastu k bujné zelené vegetaci madeirského vnitrozemí. Právě kvůli její jinakosti by tuhle túru měl absolvovat každý návštěvník Madeiry. Kombinace barevných útesů, kontrastu obvykle rozbouřeného severního pobřeží Atlantiku a povětšinou klidné hladiny pobřeží jižního společně s unikátní polopouštní flórou je prostě fantastická.

Parametry trasy

Typ túryOkružní
Délka túry7,4 km
Náročnoststřední
Čas chůze3,5 hodiny
Převýšení340 m výstupu i sestupu
VybaveníNezapomeňte opalovací krém, pokrývku hlavy a dostatek tekutin + plavky, pokud máte v plánu koupání.
Dostupnostautem, Busem, taxi

Náročnost

Středně náročná trasa s několika výstupy a sestupy. Zejména v letních dnech tu může být velké vedro. Na druhou stranu je tato oblast velmi větrná, pozor na silné poryvy větru. Pohyb je možný jen po vyznačených cestách, oblast má statut přírodní rezervace.

Spojení

Autobusem č. 113 z Funchalu do Baía d´Abra. Pozor, některé busy této linky končí v městě Machico, informujte se u dopravce.

Pro cestu autem využijte naší navigaci do výchozího místa trasy.

Občerstvení

Pojízdný stánek s občerstvením v počátečním místě trasy. Snack bar Casa do Sardinha po cestě.

Poznámka

Toto je skvělá alternativa na túru, pokud je deštivé počasí ve vnitrozemí. Na Ponta de São Lourenço je téměř vždy hezky!

Naviguj k výchozímu bodu trasy
32.743025
-16.700868
Chci mapu

Podrobné informace o trase

Trasa je to oblíbená, takže sami tu určitě nebudete. Pokud máte půjčené auto, můžete vyrazit brzy a vyhnout se tak větším skupinám turistů a v letní sezoně i úmornému polednímu vedru. Trasa začíná přímo u informační tabule na parkovišti u kruhového objezdu, kde končí silnice. Zde staví i místní linka autobusu z Funchalu.

Cestu nemůžete přehlédnout – v posledních letech byla stezka rekonstruovaná a zejména její první část vedoucí po dřevěném chodníku je velmi pohodlná. Za čas spatříte po pravici kousek od pobřeží rybí sádky a také fotogenické „okno“ ve skále na konci výběžku. Pohodlná cesta se změní ve štěrkovo-kamenitou stezku, která vás prvním výraznějším klesáním dovede na skvělou vyhlídku (odbočka po levici). Pohled na bizarní barevné skály, o které se tříští vlny Atlantiku, nemá chybu!

Vrátíte-li se z vyhlídky zpět na hlavní trasu, naproti vám uvidíte sestup do kamenité zátočiny Baia da Abra. Pokud máte rádi koupání na divokých plážích, tohle místo za to stojí. Vstup do vody není sice nejjednodušší, ale voda je zde krásně čistá. Můžete se tu stavit samozřejmě i při návratu zpět.

Zdejší příroda se vám může zdát jako vyprahlá pustina (zazelená se jen po vydatnějších zimních deštích), ale opak je pravdou. Zkušené oko botanika zde najde spoustu zajímavých rostlin, které nikde jinde na ostrově nerostou. Za zmínku stojí třeba nenápadná načervenalá rostlinka kosmatec krystalový, ze kterého se v minulosti vyráběla soda, používaná pro výrobu mýdla. Můžete zde ale narazit i na jeden z druhů hadince, v přilehlých částech poloostrova se daří také teplomilným rostlinám aloe či agáve. Pohledy na kvetoucí bodláky jsou velmi fotogenické.

Pokračujte dál, cesta začne po chvíli výrazněji stoupat a za slunného dne se zde krapet zapotíte. Odměnou jsou ale výhledy jak zpět (třeba i na slavné madeirské letiště) tak po vaší pravici, kde můžete spatřit divoké ostrovy Desertas, se kterým je poloostrov sv. Vavřince spojen podmořským prahem. Za pěkného počasí můžete po levé straně dohlédnout i na sousední ostrov Porto Santo.

 

Cesta se zužuje, dostáváte se na úzký skalnatý hřeben, nejužší místo poloostrova. Před vámi už je vidět malá „oáza“ – dům Casa do Sardinha, obklopený několika palmami. Za chvíli se cesta dělí a opisuje okruh, na jehož počátku a současně konci je zmiňované stavení Casa do Sardinha – malé informační centrum, sídlo místních ochránců přírody a také snack bar s točeným pivem, které v této polopouštní krajině přijde rozhodně vhod!

 

Můžete zvolit odbočku doleva či doprava, obě vedou do stejného místa. Doporučuje se odbočit doprava. Po sestupu uvidíte po pravici schůdky do vody (pěkné místo, kde se můžete vykoupat). Zhruba 5 minut odsud je zmiňovaný snack bar, kde si můžete dát piknik a odpočinout u venkovních stolů (pozor na dotěrné ještěrky, které vlezou i do batohu). Pokud budete chtít, můžete si cestu prodloužit o výstup na Pico do Furado – kopec viditelný na horizontu za domem. Stezka začíná kousek od Casa do Sardinha a na vrchol vystoupáte za necelých 20 minut. Je odtamtud krásný pohled na maják, nacházející se již na ostrovní části výběžku. Návrat zpět ke stavení je stejnou cestou.

Po občerstvení se můžete vydat zpět a zvolit tu část okruhu ve finální části, kterou jste neprošli (pokud jste šli podle našeho popisu, dáte se od stavení doprava). Po cestě vás čekají hezké výhledy směr severní pobřeží, pak se cesta spojí s příchozí trasou, po které pokračujete stejnou cestou zpět.

 

Pokud jste tu půjčeným autem a máte chuť se vykoupat, pár minut jízdy autem odsud směr Caniçal je písečná plážička „Prainha“ nabízející super koupání včetně sympatického plážového snack baru. Doporučujeme!

 

 

Tohle by vás mohlo zajímat

Termín

Cena bez letenky

20. 11. – 26. 11. 2024

24 430 Kč

29. 12. – 4. 1. 2025

27 430 Kč

Tenerife osloví sopečnou krajinou, ze které vystupuje majestátní Pico de Teide (…

Termín

Cena bez letenky

17. 6. – 24. 6. 2024

Last minute cena 22 440 Kč

2. 8. – 9. 8. 2024

23 940 Kč

4. 10. – 11. 10. 2024

23 940 Kč

Zážitková Madeira je kombinací poznávacího a turistického zájezdu. Do velké míry…

Termín

Cena bez letenky

31. 5. – 7. 6. 2024

Last minute sleva 21 440 Kč

Program „Z Východu na západ po svých“ je určený pro aktivní a zkušenější turisty…

Termín

Cena bez letenky

11. 1. – 18. 1. 2025

30 940 Kč

Gran Canaria je třetí největší ostrov Kanárského souostroví. Pro svou pestrost j…