Boca do Risco

Starou vinařskou cestou po útesech severního pobřeží

Jedna z nejkrásnějších pobřežních cest na ostrově

Rozhodně jeden z nejhezčích pobřežních treků na Madeiře! Strmé útesy, divoký Atlantik a zemědělská krajina během jediné túry. Ve volném překladu znamená Boca do Risco „nebezpečný hřeben“.  Dříve se po této náročné stezce nosily vinné hrozny ze severního pobřeží na jižní. My túru chodíme raději opačným směrem. Čekají nás nejlepší výhledy. A nakonec vás tak čeká největší moment překvapení: spatříte  před sebou útesy v jejich plné kráse!

 

Parametry trasy

Typ túryLineární
Délka túry12,4 km
Náročnoststřední
Čas chůze3,5 hodiny
Převýšení150 m výstup, 360 m sestup
VybaveníVětrovka a plavky na koupání v Porto da Cruz
Dostupnostautem, místním autobusem

Náročnost

Fyzicky poměrně nenáročná trasa, jediné lehčí stoupání je do sedla Boca do Risco, jinak cesta vede po vrstevnici či z kopce. Oproti minulým letům byla trasa v kritických místech dobře zajištěna zábradlím. I tak je ale exponovaná a jedincům s velmi silnými závratěmi nedoporučujeme. Chodníček je ale široký a pohodlný.

Spojení

Autobusem: č. 113 z Funchalu na zastávku Pico do Facho/Caniçal túnel. Návrat busem č. 53 z Porto da Cruz.

Autem:ke starému Caniçalskému tunelu, zaparkovat můžete u silnice směr vyhlídka Pico do Facho. Zpět taxi z Porto da Cruz. Případně můžete zajet autem do Porto da Cruz, vyjet na Larano k lanovce a jít tůru obráceně jen na Boca do Risco a zpět. Tak si užijete nejhezčí část trasy.

Občerstvení

V Porto da Cruz je několik slušných restaurací. Doporučujeme „A Pipa“ v samotném centru městečka.

Poznámka

Tuto trasu též nabízíme jako součást vybraných zájezdů s pěší turistikou.

Naviguj k výchozímu bodu trasy
32.732974
-16.763915
Chci mapu

Podrobné informace o trase

Od starého Caniçalského tunelu vyrazte na cestu po levádě, která začíná vlevo od silnice. Čeká vás cesta hezkou vesnickou kulturní krajinou, kdy můžete místním doslova nakouknout na jejich zahrady a políčka. Batáty, mučenka, papája, banány, vinná réva, mimózové háje – to vše vás bude provázet během cesty po levádě. Zavlažovací kanálek tu nebývá nejčistší, občas v něm plavou i odpadky, ovšem výhledy po levici do údolí města Machico stojí za to. Terasovitá políčka, bizarní lidová architektura, madeiřané volající „bom díía“, štěkající psi a pohodová cesta po podél levády, která občas zmizí pod silnicí, aby se za chvilku zase vynořila. Prostě madeirský venkov, jak má být!

Helena Křenková

Zhruba po 45 minutách chůze dojdete k nepříliš patrnému rozcestí, kde po pravici uvidíte cestu stoupající kolem kamenné zídky doprava a nápis „Boca do Risco“. Dejte se po ní do kopce. Na madeirské poměry pohodové stoupání vás přivede až do sedla. Z nej pokračujte po cestičce vedoucí vlevo a dostanete se na travnatou planinu, z jejíž hrany je vynikající výhled na severní pobřeží a Atlantik pod vámi. Výtečné místo na piknik, i když tu často silně fouká.

Poté se vraťte zpět pár desítek metrů na cestu, po které jste přišli. Cesta pokračuje doleva a mizí v husté vegetaci. Čeká vás botanicky zajímavá procházka: jste-li tu ve správný čas, kvetou balzamíny a růžové amarylky, na skalách jsou nalepené neskutečně velké endemické růžicovky. Vegetace začne řídnout, cesta se zařezává do skály a začíná být víc exponovaná. Je však stále dost široká (několik metrů) a na nebezpečných místech zajištěná. Výhledy jsou nyní fantastické: útesy, bouřlivý Atlantik, za dobré viditelnosti Porto Santo na horizontu a pohledem zpět skalnatý výběžek São Lourenço.

Po chvíli se octnete v eukalyptovém lese a exponovanou trasu vystřídá příjemná cesta ve stínu. Překročítě pár potůčků, před vámi se otevře krásný výhled na „Orlí skálu“ a městečko Porto da Cruz a také nejvyšší hory Madeiry. Zakrátko jste na prašné silnici, tu zanedlouho vystřídá asfaltka, po pravici si můžete všimnout lanovky, kterou se zemědělci dopravují na políčka pod ní. Pokračujte po silnici níže. Váš cíl je před vámi – městečko Porto da Cruz. Buď můžete pokračovat po silničce, existují i různé „kozí stezky“ mezi domečky a po levádě. Tak jako tak dojdete k divoké pláži Maiata, kde možná uvidíte pár surfařů (když je moře klidnější, lze se tu i vykoupat, pozor na nebezpečné proudy!). Po pláži už pohodlně dojdete do centra Porto da Cruz. Zde můžete navštívit továrnu na rum, vykoupat se na pláži Alagoa, nebo si dát výtečný madeirský hamburger „Prego especial no Bolo do Caco“ v hospůdce A Pipa.

Tohle by vás mohlo zajímat

Termín

Cena bez letenky

18. 7. – 25. 7. 2025

31 340 Kč

Vydejte se na dovolenou na São Miguel – nejzajímavější z Azorských ostrovů. Proz…

Termín

Cena bez letenky

Skrytý klenot Kanárských ostrovů láká cestovatele svým jedinečným spojením příro…

Termín

Cena bez letenky

1. 1. – 31. 12. 2024

od 28 000 Kč

Firemní zájezdy na míru jsou zpravidla koncipované jako krátké exkluzivní zájezd…

Termín

Cena bez letenky

20. 9. – 27. 9. 2024

VYPRODÁNO

Uvažujete o prodloužení léta na Madeiře?  Připravili jsme pro vás odlehčenou var…