Surfing na Madeiře

Sjeďte si svou vlnu na „Havaji Atlantiku“

Ráj pro surfaře – ostrov Madeira

Madeira je nazývána „Havaj Atlantiku“. Není divu, ostrov vzdálen asi tisíc kilometrů od pobřeží domovského Portugalska, bičují jej vlny ze všech směrů a pro surfaře je rájem. Vlny vhodné pro surfování jsou zde celoročně, jen je třeba vědět, kdy a kam se vydat. Obecně lze říci, že Madeira není nejlepším místem pro začátečníky (i když i tady najdete pár pláží, kde se můžete bezpečně naučit surfovat). Teplota vody je díky Golfskému proudu na poměry Atlantiku poměrně příznivá (dle ročního období se pohybuje mezi 15-24 °C). Lokální surfová scéna se rozrůstá, ale stále není nějak extrémně početná. V posledních letech se rozmáhají i surfové školy, obchody a půjčovny, takže na ostrov můžete vyrazit i bez vlastního vybavení či zkušeností.

Kdy vyrazit

Na Madeiře se surfuje celoročně. V letním období se pravděpodobně svezete jen na severním pobřeží, kde jsou vlny častější (zejména v São Vicente a Porto da Cruz). Od podzimu do jara je hlavní surfová sezóna, kdy fungují i spoty na jihu, respektive jihozápadě (legendární Jardim do Mar apod). Aktuální situaci mohou surfaři sledovat na známých serverech www.windguru.cz a www.magicseaweed.com. Rozsáhlejší přehled míst na surfování na Madeiře najdete na stránkách wannasurf.com. Více o počasí zde.

Místa na surfování (Surf spots)

Madeira má velmi skalnaté pobřeží, písečných pláží je zde jen několik. Pro surfové začátečníky lze doporučit prakticky jen vesnici Porto da Cruz (kde je rovněž surfová škola a půjčovna) a pláže jsou tu písčito-kamenité. Zbytek pláží je kamenitých, se silnějšími, ale také kvalitnějšími vlnami, kde se ale svezou jen ti zkušenější. Pokud umíte držet balance, tak surfing na Madeiře rozhodně vyzkoušejte.

Severní pobřeží

Fajá da Areia: známý lokální surf spot kousek od Sao Vicente. Jezdit se dá celý rok, v létě hlavní místo surfování na ostrově. Kamenité podloží, za ideálních podmínek pěkné svezení, ale sami ve vodě zřejmě nebudete. K dispozici je i skromné zázemí ve formě sprchy a baru.
Ribeira da Janela: vlny se zde tvoří spíše v chladnější části roku. Atraktivní přírodní scenérie v okolí, pouze pro zkušené. Mezi Fajá da Areia a Ribeira da Janela můžete najít i pár dalších míst na surfování.


Contreiras: mezi Sao Vicente a Ribeira da Janela. Zapomenutý surf spot, ale velmi silné vlny daleko od civilizace.
Porto da Cruz: jediné dvě pláže vhodné pro surfové začátečníky (na menší z nich Praia da Alagoa je i půjčovna vybavení a surfová škola). V létě většinou příjemné a bezpečné vlny, ale na větší pláži Maiata se vyskytují i spodní proudy. Krásná Orlí skála v pozadí, pohodová atmosféra, tady žádná strkanice o vlny nehrozí. Častý on-shore vítr ale znamená, že vlny nebývají tak kvalitní.

Jižní pobřeží

Jardim do Mar: jeden z důvodů, proč jezdí surfaři z celého světa na Madeiru, je právě Jardim. Velké vlny, které se tu tvoří zejména od podzimu do jara, jsou výzvou pro každého zkušeného surfaře. Současně je vesnice místem, kde bývá teplo a slunce, i když jinde na ostrově prší. Pokud jedete do Jardimu surfovat, ubytujte se v surfařském penzionu Maktub se skvělou atmosférou. Nutno podotknout, že výstavba velkolepé promenády s betonovými vlnolamy, proti jejíž stavbě protestovali surfaři z celého světa, místu moc nepomohla a spot je ještě nebezpečnější než dřív. Jardim je místo opředené mnoha surfovými legendami a pokud je pro vás jízda na vlnách zde moc velkým soustem, stojí za to ho alespoň vidět v plné síle.


Paul do Mar: kousek vedle Jardimu. Podobné, ale často ještě silnější vlny tvořící tzv. „tubos“, opět pouze pro zkušené. Do vody se tu vstupuje trochu lépe, ale i tak je to výzva.


Lugar de Baixo: pokud jsou v Jardim do Mar příliš velké vlny, zkuste Lugar de Baixo. Vlny tu jsou prakticky jen v zimě. Místo je to také vhodné jen pro zkušenější, ale ne tak drsné jako předchozí dva spoty.

Tohle by vás mohlo zajímat

Termín

Cena bez letenky

1. 5. – 8. 5. 2025

24 990 Kč

Květinové slavnosti jsou jedním z největších turistických lákadel ostrova. Alego…

Termín

Cena bez letenky

Novou destinaci NA MÍRU, kterou jsme pro rok 2024 připravili je kromě jiného fra…

Termín

Cena bez letenky

Láká vás dovolená bez cestovky? Máte svou představu jak cestu pojmout, co zažít…

Termín

Cena bez letenky

Láká vás dovolená bez cestovky? Máte svou představu jak cestu pojmout, co zažít…