Funchal

Funchal – hlavní město Madeirského souostroví

Funchal – město na pobřeží obklopené horami

Představíme vám Funchal, prosluněné hlavní a největší město v souostroví Madeira. Nachází se na stejnojmenném ostrově. Už ze starých vedut je jasné, že je zapasované do nádherné přírodní scenérie. Kdo ho jednou navštívil a zažil jeho příjemnou atmosféru, zasteskne se mu po něm. Zatouží se tam zase vrátit, aby mohl objevovat další jeho skryté krásy a tajemná zákoutí.

Proč právě Funchal?

Dnešní madeirská metropole Funchal (čti funšál) vděčí za své jméno divokému fenyklu (funcho), jehož hojnost v místech dnešního města inspirovala portugalské kolonisty. Ti ve 20. letech 15. století hledali vhodnější terén pro svou základnu než skalami sevřenou první osadu zvanou Câmara de Lobos. Zvolili širokou otevřenou zátoku ohraničenou od východu, respektive západu výběžky Garajau a Santa Cruz s na madeirské poměry rozlehlou plošinou ve výšce zhruba 25 m n. m. na závětrném jižním pobřeží zhruba uprostřed ostrova.

Zdálky Funchal svým tvarem připomíná obrovský antický amfiteátr, který jako by byl porostlý popínavým břečťanem lidských sídel. Ta po staletí šplhají výš a výš po úbočí hor, jež se zdvíhají nad plochým centrem města a jsou rozbrázděná několika potoky. Ty dodnes obyvatele Funchalu zle trápí, když se rozvodní po silnějších deštích od jihu.

Funchal jako základna pro portugalskou expanzi

Pětisetletá historie Funchalu a jeho rozvoj souvisejí s portugalskými objevitelskými výpravami a s navazujícím námořním obchodem, pro něž se Madeira a potažmo Funchal se svým přístavem staly díky své poloze a přírodním podmínkám ideální základnou. Skoro každá loď plavící se severním Atlantikem tu zakotvila pro doplnění vody a dalšího proviantu.

Od nepaměti se zde úspěšně pěstuje cukrová třtina a vinná réva. Ty se nadlouho staly klíčovým obchodním artiklem a zdrojem bohatství místních obchodníků pocházejících jak z Portugalska, tak z Flander, Itálie, později hlavně z Anglie. Právě ve Funchalu usazení cizinci vtiskli městu i celému ostrovu jeho kosmopolitní charakter.

Helena Křenková
Helena Křenková

Město svým bohatstvím často lákalo námořní piráty k útokům. Postupně se opevňovalo, aby obyvatelé zabránili vyrabování. Dodnes tu najdeme pozůstatky hradeb, ale hlavně překrásné pevnosti.

Postupem času se omezovala výroba cukru, zato se rozšířila produkce světoznámého dlouhověkého dezertního vína, přibyly i další exotické plodiny jako banánovník. Funchal se svým příjemným klimatem, exotickou florou a vůbec nádhernou okolní přírodou zaujal evropskou šlechtu. Ta si Funchal oblíbila jako dovolenkovou destinaci. Tak se vedle pronájmu luxusních usedlostí se zahradami jako letní byt začíná od 19. století postupně rozvíjet hotelnictví a služby.

K definitivnímu obratu a zaměření na turismus však došlo až po vybudování letiště v druhé polovině 20. století, respektive jeho rozšíření před dvaceti lety. Rovněž funchalský přístav se proměnil, získal dlouhou ochrannou zeď i moderní terminál pro velké výletní lodě. Rybářská nebo obchodní plavidla tu vystřídaly jachty, trajekty, turistické katamarány nebo oblíbená replika Kolumbovy Santa Marie.

Hotelová, rezidenční a historická zóna

Samotné město lze rozčlenit na tři části. Většina ubytovacích kapacit se soustřeďuje v oblasti Lido, respektive v hotelové zóně podél ulice Estrada Monumental na západ od historické části. Najdeme tady množství obchodů, restaurací, barů, plováren a promenád, ale také několik zachovaných banánových plantáží.

Na svazích nad centrem se pak nacházejí obytné čtvrti, ovšem také honosné usedlosti se zahradami, nákupní centra, nemocnice a dokonce i dvě fotbalová hřiště.

V dolní části města ohraničené přístavem se rozkládá historické jádro, jemuž vévodí středověká katedrála (Sé). Vede k ní krásně dlážděná a exotickými žakarandami roubená výstavní třída Arriaga. Zde v centru se nacházejí kromě stovek obchodů, restaurací a dalších služeb budovy regionální vlády, parlamentu, sídlí zde banky i další společnosti. Nalezneme tu i budovu celnice nebo správy přístavu.

Všechny širší ulice a náměstí jsou osázené kvetoucími stromy a keři. Kromě žakarand tu v parných letních dnech poskytují stín liliovníky tulipánokvěté, žlutokvěté akáty, plumérie či oleandry nebo kanárské palmy. Je zde spousta parků a zahrad, takže Funchal se návštěvníkovi bez nadsázky jeví jako jedna velká rozkvetlá botanická zahrada.

Funchalské pamětihodnosti, tržnice a Zona Velha

Kromě monumentální katedrály se ve Funchalu zachovalo mnoho dalších církevních památek, ať už jde o jezuitskou kolej, kde dnes sídlí Madeirská univerzita, Arcibiskupský palác s expozicí starých maleb, klášter klarisek nebo řadu menších kostelů a kaplí.

V centru nalezneme také několik historických vinařství, kde se dnes degustuje a prodává madeirské víno. Velkým lákadlem je živá a barevná tržnice, kde může turista i Funchalan nakoupit voňavé květiny, místní ovoce a zeleninu, sušené nebo čerstvé bylinky, ale také maso nebo zrovna vylovené ryby.

Východní části starého města se říká Zona Velha (Stará část) a dnes se do tohoto unikátního zbytku původní zástavby soustřeďuje vedle útulných restaurací a stylového ubytování také zdejší noční život. Tuto část zakončuje zbytek hradeb a malebná Pevnost Sv. Jakuba (Forte de São Tiago).

Na břehu u přístavu už nenajdeme bývalou městskou bránu ani původní dlouhé molo, nýbrž široký bulvár Avenida do Mar s příjemnou promenádou, kiosky, rybími restauracemi a zastávkami linkových i výletních autobusů.

Funchalská doprava, Monte

Není to tak dávno, kdy se po funchalských dlážděných ulicích smýkaly volské potahy, boháči se nechali nosit v cestovních sítích nebo po přístavu jezdila krátká úzkokolejná dráha a do horní čtvrti Monte supěla parní zubačka.

Dnes dopravu ve Funchalu kromě aut zajišťuje solidní síť autobusových linek a dvě moderní vyhlídkové lanovky. Ta delší z nich spojuje oblast Zona Velha a přístav se slavnou a krásnou částí Monte, kde se nacházejí nejkrásnější palácové usedlosti s atraktivními zahradami a také hlavní poutní kostel zasvěcený patronce ostrova, Panně Marii z Monte. Zde odpočívá poslední rakouský císař a český král, Karel I. Habsburský, který ve funchalském exilu s rodinou žil po 1. světové válce ve složité ekonomické situaci a zemřel na zápal plic ve věku 34 let. Pod poutním kostelem se také nastupuje na tradiční zábavnou jízdu v proutěných saních.

Druhá, kratší lanovka propojuje lákadla Monte s další velkou atrakcí, překrásnou Botanickou zahradou, která vznikla na základě terasových zahrad dříve šlechtě pronajímané usedlosti Bom Sucesso.

Život, zábava a ohňostroje

Ve Funchalu se žije velmi dobře. Město má dnes kvalitní infrastrukturu, vynikající služby a je velmi bezpečné. K tomu se přidává velmi příjemné životní prostředí, kterému kromě přírodních podmínek napomáhají dobré komunální služby. Nepřekvapí, že kvalita života, respektive životní úroveň ve Funchalu, je jedna z nejvyšších v celém Portugalsku.

Místní radnice spolu s madeirskou turistickou agenturou dbá na to, aby nechyběl kulturní program. Ve městě se neustále něco děje, ať už to jsou Květinové nebo Vinařské slavnosti, Atlantický, Folklórní nebo Jazzový festival. Odehrává se tu nespočet koncertů a představení. Asi nejslavnější je velkolepý dvacetiminutový novoroční ohňostroj, který vedle desetitisíců turistů každoročně přitáhne i několik velikých výletních lodí.

Tohle by vás mohlo zajímat

Termín

Cena bez letenky

24. 10. – 31. 10. 2024

31 940 Kč

Lákají vás traily exotickou přírodou, sopečnými horami, třetihorními lesy a polo…

Termín

Cena bez letenky

3. 5. – 10. 5. 2024

VYPRODÁNO

Květinové slavnosti jsou jedním z největších turistických lákadel ostrova. Alego…

Termín

Cena bez letenky

Novou destinaci NA MÍRU, kterou jsme pro rok 2024 připravili je kromě jiného fra…

Termín

Cena bez letenky

Skrytý klenot Kanárských ostrovů láká cestovatele svým jedinečným spojením příro…