Z Arieira na Pico Ruivo – přechod nejvyšších hor

Velkolepá hřebenová túra mezi nejvyššími vrcholy Madeiry

Krajinou centrálního masivu na „střechu Madeiry“

Na Madeiře je spousta horských túr, ale přechod mezi nejvyššími horami je rozhodně povinností každého pěšího turisty! Pro svou velkolepost a dramatičnost, nadpozemské výhledy a horskou vegetaci je tento trek rozhodně jedním z nejkrásnějších na ostrově. Fascinující trasa klesá i stoupá, prochází po úzkých hřebenech i tunely a nabízí výhledy do všech světových stran.

Parametry trasy

Typ túryz bodu A do bodu B
Délka túry8,3 km
Náročnostvysoká
Čas chůze4h
Převýšení650 m stoupání, 800 m klesání
VybaveníDíky nadmořské výšce se vrstva oblečení navíc může hodit. Nezapomeňte baterku pro průchod kratších tunelů.
Dostupnostautem, taxi

Náročnost

Náročnější horská trasa s větším převýšením. Místy velmi prudké stoupání a klesání.  Cesta je v exponovaných úsecích zajištěná zábradlím. Nedoporučujeme túru absolvovat za deště nebo po prudkých deštích, hrozí sesuvy půdy. V zimě zde může napadnout i sníh. Cesta (i příjezdová silnice) bývá v tomto případě uzavřená.

Spojení

Tato trasa je autobusem veřejné dopravy nedostupná.

Pro cestu autem použijte tlačítko pod mapou: „Naviguj k výchozímu bodu trasy“ – dle preferencí v aplikaci Google maps či Mapy.cz.

Občerstvení

Možnost občerstvení na výchozím bodě Pico do Arieiro nebo na horské chatě pod vrcholem Pico Ruivo.

Alternativní trasy

Trasu je možné absolvovat v jednodušší variantě: výstup na nejvyšší horu z parkoviště Achada do Teixeira s návratem stejnou cestou zpět. Toto místo je dostupné jen zapůjčeným autem či taxíkem. Samotná cesta na vrchol je podstatně snažší a včetně návratu je čas chůze necelé 2 hodiny.

Poznámka

Toto je návrh trasy realizovatelný za předpokladu, že vás někdo odveze a přijede pro vás do cílového místa (např. taxi). Místní autobusovou dopravou se na výchozí místo nedostanete. Tuto trasu nabízíme jako součást vybraných zájezdů s pěší turistikou.

Pokud sem jedete autem a chcete jít na nejvyšší vrchol, vracíte se zpět stejnou cestou. V tom případě vás čeká o dost náročnější túra o délce cca 5,5 hodiny s podstatně větším převýšením.

 

Naviguj k výchozímu bodu trasy
32.735556
-16.928889
Chci mapu

Podrobné informace o trase

Trasa začíná na Pico do Arieiro, třetí nejvyšší hoře ostrova, kterou poznáte bezpečně – na vrcholu je typická „koule“ radaru NATO. Ale také velká restaurace, kde si můžete dát kávu, odskočit si a vyrazit na cestu na nejvyšší vrchol.

Madeira

Výstup na nejvyšší horu začíná paradoxně dlouhým sestupem. Pokud se sem vydáte za větrného dne, v prvním úseku pozor na poryvy větru, které mohou turistu vyvést z rovnováhy. Výhledy jsou však od počátku bombastické – vlevo „«Údolí jeptišek“, na horizontu rozeklané skalní masivy, vpravo hluboká údolí. Pokud sem vyrazíte v červnu, botanicky je túra nejkrásnější: hory září květy žlutých janovců a madeirské hadince jsou taky v plném rozkvětu. Vyhlídka „Ninho da Manta“ je prostě jak ze snu.

Arieiro Madeira

Po sestupu následuje kratší rovinatá pasáž, překvapí tunel pod Kočičí horou – Pico do Gato. Další krátké schody představují jedno z nejprudších klesání na ostrově. Člověka překvapí, jak hluboko sklesal a při pohledu na okolní vysoké stěny je mu jasné, že nastoupat musí ještě víc. Exponované pasáže cesty ve skalách, které následují, jsou naprosto fantastické. Takový pocit z vysokých hor nikde jinde na Madeiře nezažijete. Pár tunýlků, ve kterých možná šlápnete do louže, kratší klesání, a pak místo jako stvořené na odpočinek – malá skalnatá planina s výhledem na impozantní horu Pico Grande, ale už i na Pico Ruivo po pravici.

Poslední krátké klesání, a pak se karta obrací – první výraznější stoupání po kovových prudkých schodech prověří fyzičku, následný výstup prudkým žlebem je nejtěžší částí výstupu. Na hřebínku si odfrknete a další pasáž je snadná – cesta víceméně po vrstevnici, v okolí doběla zbarvené zbytky stromovitých vřesovců, které tu zbyly po posledních ničivých požárech. Krajina je i tak (nebo možná právě proto) fascinující a velmi fotogenická. Následuje poslední delší táhlé stoupání, za slunného počasí lehce úmorné. Na rozcestí už ale turistovo srdce zaplesá – horská chata pod Pico Ruivo slibuje vidinu občerstvení a odpočinku. Pivo Coral z tu chutná báječně i s vysokohorskou přirážkou, ale plechovku si musíte odnést – odpadkové koše tu nejsou. Následuje zhruba patnáctiminutový výšvih na vrchol Pico Ruivo (1862 m n. m.) a celou Madeiru máte pod sebou jako na dlani.

Vraťte se k chatě a pokračujte na Achada do Teixeira (cca 45 minut chůze od chaty). Pohodový chodníček už je za odměnu – vede po vrstevnici nebo lehce klesá. Po levici se otevírají výhledy na zelené severní pobřeží. Zanedlouho uvidíte rudou hlínu parkoviště na Achadě. Zde cesta končí.

Tohle by vás mohlo zajímat

Termín

Cena bez letenky

20. 11. – 28. 11. 2024

VYPRODÁNO

1. 12. – 9. 12. 2024

29 990 Kč

Může mít ostrov duši? Každý, kdo navštíví nejmenší z Kanárských ostrovů El Hierr…

Termín

Cena bez letenky

1. 5. – 8. 5. 2025

24 990 Kč

Květinové slavnosti jsou jedním z největších turistických lákadel ostrova. Alego…

Termín

Cena bez letenky

Láká vás dovolená bez cestovky? Máte svou představu jak cestu pojmout, co zažít…

Termín

Cena bez letenky

20. 11. – 26. 11. 2024

24 430 Kč

29. 12. – 4. 1. 2025

27 430 Kč

Tenerife osloví sopečnou krajinou, ze které vystupuje majestátní Pico de Teide (…