Covid 19

detailní informace o cestování na Madeiru v souvislosti s Covid 19

Aktuální opatření na Madeiře

Madeira je jednou z nejbezpečnějších destinací v Evropě. V minulosti byla vždy schopna efektivně kontrolovala epidemiologickou situaci a současně nechala otevřené dveře a hlavně letiště přijíždějícím turistům. Nabízí pohodlnou a bezpečnou dovolenou v průběhu celého roku. Shrnuli jsme pro vás informace o tom, jaká opatření na ostrově platí, co dělat před odletem na ostrov a co budete potřebovat pro návrat do České republiky. Informace jsme pro vás aktualizovali dne 27.7.2021.

MadeiraSafe

Před odletem se registrujte na online platformě MadeiraSafe, která byla vytvořena pro lepší kontrolu epidemiologické situace a zvýšení bezpečí obyvatel souostroví a jeho návštěvníků. Tento průkopnický systém vytvořily Madeira a Porto Santo jako první z regionů v rámci celého Portugalska. Slouží pro registraci cestujících.
Všichni cestující se registrují na webové adrese https://madeirasafe.com/#/login, kde vyplní formulář o svém zdravotním stavu.

Formulář

který vyplníte 48–12 hodin před odletem. Formulář vyplní každý cestující zvlášť, včetně nezletilých dětí, u kterých za správnost vyplněných údajů odpovídá rodič či zákonný zástupce. Po jeho vyplnění cestující obdrží QR kód, který se předkládá při příletu na Madeiru. MadeiraSafe si můžete také pohodlně stáhnout jako aplikaci do svého telefonu. Vyplnění formuláře je možné v několika jazycích: angličtina, portugalština, němčina, španělština, francouzština, italština. Zabere vám pár minut a postupovat můžete podle našeho návodu. Po úspěšné registraci je možné do systému nahrát také váš očkovací certifikát nebo negativní výsledek RT-PCR testu.

Pokud se Vám elektronický formulář z nějakého důvodu nemáte vyplněný (nemáte chytrý telefon nebo přístup k počítači, neovládáte tak dobře techniku), je tu ještě jedna možnost. Po příletu na Madeiru ho s Vámi na místě vyplní zaměstnanci letiště. Při východu z letištní haly se vydáte koridorem pro cestující, kteří nemají vyplněný formulář nebo nemají hotový RT-PCR test. U jednoho ze stánků nahlásíte vaše údaje a můžete pokračovat. Zdržíte se o přibližně 15 minut.

Cesta na Madeiru

Každý, kdo cestuje na Madeiru, se prokazuje negativním RT-PCR testem na onemocnění COVID-19 ne starším než 72 hodin. Test podstoupíte před odletem v certifikovaných laboratořích. V současné době jsou testy RT-PCR osobám se zdravotním pojištěním v ČR poskytují 2 x za měsíc zdarma. Je nutné vyžádat si lékařské potvrzení o výsledku testu v angličtině. Jeho vzor naleznete na stránkách ministerstva zahraničních věcí. Jednotlivé laboratoře mohou mít různý formát potvrzení.

Cestující, kteří nepodstoupili test před nástupem do letadla jsou povinni otestovat se ihned po příletu na Madeiru. Testování hradí regionální vláda, je tedy zdarma. Testy se provádí po východu z letištní haly v přistavených stáncích lékařů. Po provedení testu následuje osobní karanténa do obdržení výsledku testu. Výsledky jsou hotové do 12ti hodin a přijdou vám formou SMS nebo emailu. Do té doby se zdržujte na hotelovém pokoji nebo apartmánu. Doporučujeme podstoupit test před odletem. Ušetříte tím čas a případné nepříjemnosti.

Výjimka se vztahuje na očkované osoby vakcínami Astrazeneca, Pfizer, Moderna, Jansen, Sinovac, Sputnik V a Sinopharm. Očkování musí být dokončené nejméně 14 dní před cestou. Výjimka se vztahuje také na osoby, které prodělaly onemocnění Covid-19 v posledních 180ti dnech. V obou zmíněných případech není vyžadován negativní test. Je vyžadován Certifikát EU COVID v angličtině o dokončeném očkování nebo o prodělání nemoci Covid-19. Výjimka se vztahuje také na děti do 12ti let.

Přílet na Madeiru a opuštění letiště probíhá následovně: po vyzvednutí zavazadel následuje změření tělesné teploty a odchod z letištní haly. Ten je rozdělený na dva koridory: A) cestující registrovaní v systému „Madeira safe“, kteří mají negativní test, očkování nebo potvrzení o prodělaném onemocnění, B) cestující neregistrovaní v systému „Madeira safe“ a cestující bez negativního testu.

Pokud patříte do skupiny A, postupujete rovnou k východu, kde vám budou zkontrolovány příslušné dokumenty (připravte si QR kód ze systému Madeira safe). Pokud patříte do skupiny B a máte negativní test pokračujte k jednomu ze stolků, kde s vámi pracovníci letiště vyplní registraci v systému Madeira safe. Poté vám vygenerují QR kód, který předložíte ke kontrole u dalšího okénka. Pokud jste se rozhodli absolvovat RT-PCR test až na ostrově, pokračujte ke stánku lékařů. Po absolvování testu se přesunete na hotel (apartmán nebo jiné ubytování), kde zůstaňte do potvrzení negativního výsledku testu. Pak už se můžete těšit na skvělé zážitky a nádherný ostrov uprostřed Atlantiku.

Opatření, která na souostroví platí

Na Madeiře jsou vyžadována základní hygienická pravidla jako je nošení roušek (respirátor není povinný), udržování rozestupů a pravidelná dezinfekce rukou. Madeiřané jsou velmi ohleduplní a daná opatření poctivě dodržují. Na veřejných místech a místech s vyšší koncentrací lidí platí povinné nošení roušek. Roušky jsou povinné ve všech vnitřních prostorách včetně linek autobusové dopravy. Od 01h00 do 05h00, včetně víkendů, platí na Madeiře zákaz vycházení. Supermarkety, obchody, restaurace, bary a další služby jsou otevřené maximálně do 00h00 (s výjimkou lékáren a čerpacích stanic).  Na veřejných koupalištích se dodržují bezpečné rozestupy a základní hygienická pravidla. Šatny, sprchy a další zázemí zůstávají uzavřené.

Restaurace

Kapacity restaurací a barů nebo kulturních akcí jsou omezené na 2/3. Při událostech, kterých se účastní více než 100 lidí, se prokazujete negativním výsledkem antigenního testu ne staršího než 48 hodin. V restauracích a barech je povolená konzumace pouze u stolu (nikoli na baru). Hosté sedí maximálně po šesti, na zahrádkách a terasách maximálně po deseti.

Návrat do ČR

Před cestou do české republiky všichni cestující nahlásí svůj příjezd příslušné hygienické stanici tím, že vyplní příjezdový formulář a potvrzení o jeho vyplnění předkládají na vyžádání hraniční kontrole.

Madeira se v současné době řadí mezi země se středním rizikem nákazy (oranžová barva). Cestující z těchto zemí musí před vstupem na území ČR nebo nejpozději do 5 dní po vstupu na území ČR podstupují antigenní nebo RT-PCR test. Do doby výsledků testů není nutná samoizolace. Výjimka se vztahuje na osoby s dokončeným očkováním. Očkované osoby pouze vyplní příjezdový formulář.

Podrobné informace naleznete na portálu ministerstva zahraničních věcí.

Tohle by vás mohlo zajímat

Termín

Cena bez letenky

bude upřesněno

Kombinace skvělé jógy a treků do divoké přírody. Plánujeme na listopad 2021.…

Termín

20. 8. – 27. 8. 2021

Cena bez letenky

18 990 Kč

Preferujete adrenalin a aktivní dovolenou? Máte rádi dlouhé a náročné treky divo…

Termín

Cena bez letenky

odjeto, nový termín není v tuto chvíli k dispozici

Pokud jste příznivci pěší turistiky a chystáte se na ostrov Madeira, tento progr…

Termín

27. 12. – 3. 1. 2022

Cena bez letenky

bude doplněno

Madeira je destinace, kterou je možné navštěvovat celoročně díky jejímu skvělému…