Covid 19

detailní informace o cestování na Madeiru v souvislosti s Covid 19

Aktuální opatření na Madeiře

Madeira je jednou z nejbezpečnějších destinací v Evropě. V minulosti vždy dokázala efektivně kontrolovat epidemiologickou situaci a zároveň přijíždějícím turistům nechat otevřené dveře a hlavně letiště. Nabízí pohodlnou a bezpečnou dovolenou po celý rok. Shrnuli jsme pro vás informace o tom, jaká opatření na ostrově platí, co dělat před odletem na ostrov a co budete potřebovat pro návrat do ČR. Informace jsme pro vás aktualizovali dne 28. 8. 2021.

MadeiraSafe

Před odletem se registrujte na online platformě MadeiraSafe, která vznikla pro lepší kontrolu epidemiologické situace a zvýšení bezpečí obyvatel souostroví a jeho návštěvníků. Tento průkopnický systém vytvořily Madeira a Porto Santo jako první z regionů v rámci celého Portugalska. Slouží pro registraci cestujících.
Všichni cestující se registrují na webové adrese https://madeirasafe.com/#/login, kde vyplní formulář o svém zdravotním stavu.

Formulář je třeba vyplnit 48–12 hodin před odletem. Vyplňuje ho každý cestující zvlášť včetně nezletilých dětí,
u nichž za správnost údajů odpovídá rodič nebo jiný zákonný zástupce. Po vyplnění cestující obdrží QR kód, který předkládá při příletu na Madeiru. MadeiraSafe si můžete také pohodlně stáhnout jako aplikaci do svého telefonu. Formulář lze vyplnit ve více jazycích: anglicky, portugalsky, německy, španělsky, francouzsky, italsky. Zabere vám pár minut. Postupovat můžete podle našeho návodu. Po úspěšné registraci lze do systému nahrát také váš očkovací certifikát nebo negativní výsledek RT-PCR testu.

Pokud nemáte z nějakého důvodu vyplněný elektronický formulář (nemáte chytrý telefon nebo přístup k počítači, neovládáte tak dobře techniku), je tu ještě jedna možnost.
Po příletu na Madeiru ho s vámi na místě vyplní zaměstnanci letiště. Při východu z letištní haly se vydáte koridorem pro cestující, kteří nemají vyplněný formulář nebo nemají hotový RT-PCR test. U jednoho ze stánků nahlásíte své údaje
a můžete pokračovat. Zdržíte se přibližně 15 minut.

Cesta na Madeiru

Každý, kdo cestuje na Madeiru, se prokazuje negativním
RT-PCR testem na onemocnění COVID-19 ne starším než
72 hodin. Test podstoupíte před odletem v certifikovaných laboratořích. V současné době se testy RT-PCR poskytují osobám se zdravotním pojištěním v ČR 2 x za měsíc zdarma. Je nutné vyžádat si lékařské potvrzení o výsledku testu
v angličtině. Jeho vzor naleznete na stránkách ministerstva zahraničních věcí. Jednotlivé laboratoře mohou mít různý formát potvrzení.

Cestující, kteří nepodstoupili test před nástupem do letadla, jsou povinni otestovat se ihned po příletu na Madeiru. Testování hradí regionální vláda, je tedy zdarma. Testy se provádí po východu z letištní haly v přistavených stáncích lékařů. Po provedení testu následuje osobní karanténa do obdržení výsledku testu. Výsledky jsou hotové do 12 hodin
a přijdou vám formou SMS nebo emailu. Do té doby se zdržujte na hotelovém pokoji nebo v apartmánu. Doporučujeme podstoupit test před odletem. Ušetříte tím čas a případné nepříjemnosti.

Výjimka se vztahuje na osoby, které nejméně 14 dní před cestou ukončily očkování vakcínami AstraZeneca, Pfizer, Moderna, Jansen, Sinovac, Sputnik V nebo Sinopharm. Výjimka se vztahuje i na osoby, které v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění Covid-19 . V obou zmíněných případech se negativní test nevyžaduje. Je vyžadován Certifikát EU COVID v angličtině o dokončeném očkování nebo o prodělání nemoci Covid-19. Výjimka se vztahuje také na děti do 12 let.

Přílet na Madeiru a opuštění letiště probíhá následovně:
po vyzvednutí zavazadel následuje změření tělesné teploty.
Z letišní haly se vychází dvěma různými koridory:
A) cestující registrovaní v systému „Madeira safe“, kteří mají negativní test, očkování nebo potvrzení o prodělaném onemocnění,
B) cestující neregistrovaní v systému „Madeira safe“ a cestující bez negativního testu.

Cestující ze skupiny A zamíří rovnou k východu, kde se kontrolují příslušné dokumenty (připravte si QR kód ze systému Madeira safe).

Pokud patříte do skupiny B a máte negativní test, pokračujte k jednomu ze stolků, kde s vámi pracovníci letiště vyplní registraci v systému Madeira safe. Poté vám vygenerují QR kód, který předložíte ke kontrole u dalšího okénka. Pokud jste se rozhodli absolvovat RT-PCR test až na ostrově, pokračujte ke stánku lékařů. Po absolvování testu se přesunete na hotel (apartmán nebo jiné ubytování), kde zůstanete do potvrzení negativního výsledku testu. Pak už se můžete těšit na skvělé zážitky a nádherný ostrov uprostřed Atlantiku.

Opatření platná na souostroví

Na Madeiře jsou vyžadována základní hygienická pravidla, jako je nošení roušek (respirátor není povinný), udržování rozestupů a pravidelná dezinfekce rukou. Madeiřané jsou velmi ohleduplní a daná opatření poctivě dodržují. Na veřejných místech a místech s vyšší koncentrací lidí platí povinné nošení roušek. Roušky jsou nezbytné ve všech vnitřních prostorách včetně linek autobusové dopravy. Od jedné hodiny ranní do 5.00 platí na Madeiře zákaz vycházení, a to i o víkendech. Supermarkety, obchody, restaurace, bary
a další služby jsou otevřené maximálně do půlnoci (s výjimkou lékáren a čerpacích stanic).  Na veřejných koupalištích se dodržují bezpečné rozestupy a základní hygienická pravidla. Šatny, sprchy a další zázemí zůstávají uzavřené.

Restaurace

Kapacity restaurací a barů nebo kulturních akcí jsou omezené na 2/3. Při událostech, kterých se účastní více než 100 lidí, se prokazujete negativním výsledkem antigenního testu ne staršího než 48 hodin. V restauracích a barech je povolená konzumace pouze u stolu (nikoli na baru). Hosté sedí maximálně po šesti, na zahrádkách a terasách maximálně
po deseti.

Návrat do ČR

Před cestou do ČR všichni cestující nahlásí svůj příjezd příslušné hygienické stanici tím, že vyplní příjezdový formulář a potvrzení o jeho vyplnění předloží na vyžádání hraniční kontrole.

Madeira se v současné době řadí podle hodnocení MZV mezi země s vysokým rizikem nákazy (červená barva). Při cestě z Madeiry musíte ještě před návratem do ČR vyplnit příjezdový formulář. Zároveň platí povinnost podstoupit nejdříve 5. den a nejpozději 14. den po vstupu na území ČR antigenní nebo RT-PCR test. Do doby výsledků testů je nutná samoizolace. Výjimka se vztahuje na osoby s dokončeným očkováním nebo ty, kteří prodělali v posledních 180 dnech onemocnění covid-19. Očkované osoby pouze vyplní příjezdový formulář.

Podrobné informace naleznete na portálu ministerstva zahraničních věcí.

Tohle by vás mohlo zajímat

17. 6. – 24. 6. 2024

23 440 Kč

2. 8. – 9. 8. 2024

23 440 Kč

4. 10. – 11. 10. 2024

23 440 Kč

Zážitková Madeira je kombinací poznávacího a turistického zájezdu. Do velké míry…

17. 5. – 24. 5. 2024

23 440 Kč

18. 7. – 25. 7. 2024

23 440 Kč

Chystáte se na Madeiru a jste příznivci pěší turistiky? Pak je pro vás zájezd Pě…

Novou destinaci NA MÍRU, kterou jsme pro rok 2024 připravili je kromě jiného fra…

Každoročně nastává už na začátku října nejpříhodnější čas postarat se o  skvělou…