Severozápadní okruh – Porto Moniz

Klasický autovýlet ostrovem s největšími turistickými lákadly této části ostrova

Hory, divoké pobřeží i krásné koupání

Hlavní atrakcí je koupání ve vyhlášeném Porto Moniz. Tento okruh jezdí na Madeiře autobusem snad všechny cestovní kanceláře. Má to svůj důvod, spojuje největší turistické „taháky“ této části ostrova: hory, náhorní plošinu, vysoké útesy i divoké severní pobřeží.  Přehodili jsme pořadí zastávek tak, abyste se na vyhlídkách nepotkávali s davy turistů. Navíc jsme ho doplnili méně známými zastávkami.

 

Parametry trasy

Délka trasy122 km
Naviguj k výchozímu bodu trasy
32.666933
-16.924055
Chci mapu

Podrobné informace o trase

Z Funchalu vyjeďte na rychlostní komunikaci Via Rapida západním směrem (na Ribeira Brava). Až opustíte hlavní město, otevřou se první výhledy na útes Cabo Girão po levici a vinařskou oblast Estreito de Câmara de Lobos po pravé straně. Po projetí prvních silničních tunelů se dostanete do oblasti Quinta Grande / Campanario, kde se otevřou krásné výhledy na oceán po levici, než vjedete do následujícího tunelu směr Ribeira Brava.

Toto okresní město dostalo svůj název podle divoké říčky, která zde zformovala údolí rozdělující ostrov severojižním směrem. Tento nevelký vodní tok po prudkých deštích mnohokrát potrápil místní obyvatelstvo a doslova spláchl stejnojmenné město u pobřeží. To však během okruhu nenavštívíme (je součástí jiné navrhované auto-trasy), ale zamíříme severním směrem, následujte značení na São Vicente, případně Encumeada.

Projíždíte hlubokým horským údolím, po pravici si můžete všimnout vodopádu, padajícího z výšin. Míjíte fotbalový stadion a míříte do rozeklaného vnitrozemí a vesnice Serra de Agua. Zde zpozorněte a nepřejeďte odbočku vlevo mířící do horského sedla Encumeada.
Silnice začne výrazně stoupat. Zanedlouho projíždíte vrchními partiemi zemědělské oblasti Serra de Agua. Můžete si povšimnout typických vesnických domků a všudypřítomných terasovitých políček. Poté se po pravici nabízí krásné výhledy na protilehlý masiv Pico Grande a hluboké údolí pod vámi. My jsme vybrali zastávku v místě Pousada dos Vinhaticos. Ačkoli je zde parkování složitější, vyhlídka z terasy vlevo je překrásná,špičatý vrcholek Pico do Galo nabízí pohled podobný krajině v okolí Machu Picchu.

Pokračujte dále po silnici, která je rovněž jednou ze sekcí slavné madeirské rallye. Další zastávkou je sedlo Encumeada. Zaparkujte u Encumeada baru na malém parkovišti a můžete se jít podívat buď na protilehlou levadu (stačí přejít přes silnici a vystoupit po pár schůdcích) nebo za pěkného počasí překonat pár desítek metrů po silnici severním směrem, kde se otvírá ze sedla z Boca da Encumeada (kousek pod obchodem se suvenýry) krásný pohled do divokého údolí Sao Vicente.
Pokračujte autem dál, tentokrát doleva – směr náhorní plošina Paul da Serra. Čeká vás jedna z nejkrásnějších silnic na ostrově, zařízlá do skalního masívu. Lombo do Mouro je název této divoké oblasti, kde se silnice vine kolem prudkých skal, porostlých vřesovci, aby občas zmizela do ještě původního silničního tunelu, kde můžete i s autem dostat sprchu hůry. Za masivem Pico Grande se klubou i nejvyšší hory – zubaté Pico das Torres a Ruivo (vlevo od něj).

Doporučujeme nezastavovat v nebezpečných úsecích silnice, oblast je náchylná na sesuvy půdy, což poznáte podle balvanů, které tu často leží na vozovce. Nejlepší vyhlídka je za zatáčkou, když vyjdete na malý pahorek, otevře se vám jeden z nejúžasnějších pohledů, jaký na ostrově můžete vidět v rámci autoturistiky. Centrální masiv v plné kráse.
Pokračujte dále směr náhorní plošina. Zanedlouho uvidíte první větrné elektrárny a zalesněnou oblast Bica da Cana po pravici.

Následuje krátká cesta náhorní planinou. Krajina podobná Skotsku, vřesovce, janovce, pokud jste tu začátkem léta, můžete tu spatřit i modrofialové květy endemických hadinců. Jediná větší rovinatá oblast ostrova je větrným místem, proto je využívána jako zdroj elektrické energie. Pokud je mlha (což se stává často), jeďte opatrně. Oblast je využívána jako pastvina pro volně se pasoucí skot, takže přecházející krávy přes silnici nejsou výjimkou.
Na velké hlavní křižovatce odbočte doprava – směr Fanal a Ribeira da Janela. Silnice začne pomalu klesat směrem k severnímu pobřeží. Po levici se za dobré viditelnosti otevírají pohledy do údolí říčky Janela, nejdelšího toku na Madeiře. Nízký vřesový porost se začíná mísit s původními vavříny. Malebná jízda všudypřítomnou zelení vás doveze až na další zastávku, Fanal.

Fanal je unikátní horská planinka, kde se zachovaly nejstarší vavříny na ostrově, jejichž stáří se počítá na staletí. Můžeme tu nalézt původní azorský vavřín (laurus azorica) v plné kráse. Rozvětvené staré stromy jsou velmi fotogenické a oblast vybízí k malé procházce a prozkoumání.
Pokračujte sjezdem do vesnice Ribeira da Janela. Vegetace se začne opět měnit a nastoupí kulturní zemědělská krajina. Po několika prudkých zákrutách zastavte na vyhlídce plné hortenzií, ze které se vám otevře velkolepý výhled na divoké severní pobřeží s vesnicí Seixal v popředí.

Následuje sjezd k oceánu. Po levé straně si můžete všimnout vodní elektrárny, poté zastavte na parkovišti v blízkosti jediného ostrovního kempu. Vydejte se směrem k moři (tam kde je vysoká čedičová skála se soškou Panny Marie v malém „okně“). Vpravo od skály je malý tunel a za ním krásné vyhlídkové místo na unikátní skalní formaci a divokou kamenitou pláž, kde se často tvoří obrovské vlny.
Dále cesta pokračuje do Porto Moniz. Městečko v severozápadním cípu ostrova láká turisty na jedinečné koupání v bazéncích, jež zde byly dotvořeny lidskou rukou v přírodním prostředí sopečných vyvřelin. Jsou tu dvě generace bazénků, staré po pravici (v blízkosti restaurace Cachalote) a nové po levé straně, které nabízí podstatně kvalitnější koupání a služby: převlékárny, toalety atd. Po zaplacení drobného poplatku si můžete vychutnat jedno z nejlepších koupání na ostrově a třeba se i nechat spláchnout vlnou z ochozu bazénků, což je vyhledávaná zábava. Pozor, pokud jsou vlny opravdu velké, může to být nebezpečné. V zimních měsících můžou být z tohoto důvodu i bazénky uzavřené.

Po návštěvě Porto Moniz zamiřte po severním pobřeží na východ. Čeká vás jízda několika tunely (legendární stará silnice, která byla vytesaná do skalního masivu a spojovala městečka severozápadu je kvůli sesuvům půdy již léta zavřena). Udělejte si malou odbočku do malebné vesnice Seixal, umístěné na skalním ostrohu pod strmými severními svahy. Všimněte si vinic, které chrání ploty z vřesovců před mořskou solí, kterou sem přináší vítr. Pěstují se zde hrozny na produkci nejsušších madeirských vín.

Další zastávkou je vodopád Veu da Noiva (Nevěstin závoj), pod nímž vedla zmiňovaná stará silnice, vytesaná do skály. Jednoho dne tu ale došlo k masivnímu sesuvu půdy, kdy se část silnice zřítila do moře. Zbytky tohoto sesuvu jsou z balkonu vyhlídky znatelné dodnes. Je tu i dobrý obchod se suvenýry.
Následuje přejezd do São Vicente. Město bylo vybudováno tak, aby nebylo vidět od oceánu a nebudilo tak pozornost pirátů. Většina jeho domů je skryta pohledu od moře za terénními nerovnostmi.

Zamiřte do vnitrozemí, po průjezdu Sao Vicente vás čeká hezká jízda krajinou zelených kopců a vinic. Míříte opět směr Ribeira Brava. Čeká vás druhý nejdelší silniční tunel pod horským sedlem Encumeada, a na jeho druhé straně vyjedete opět ve vesnici Serra de Agua. Máte-li chuť zastavte se na ponchu v místním vyhlášeném podniku „taberna da poncha“. Zejména tu tradiční tu mají opravdu skvělou, navíc atmosféra místa stojí za to: slupky od buráků, které k drinku dostanete, se hází jednoduše na zem. Dále cesta vede zpět a kopíruje ranní trasu. V blízkosti Ribeira Brava se napojte na rychlostní komunikaci Via Rapida a míříte na Funchal. Poslední zastávkou bude jeden z nejvyšších útesů na světě, Cabo Girão.

 

Odbočte na úzkou silničku, která vás zavede až k útesu. Je tu velké parkoviště a moderní turistické zázemí. V dopoledních hodinách tu bývá turisty přelidněno, odpoledne už je volněji. Vystupte na prosklenou vyhlídku, kde doslova pod nohama budete mít pohledy na políčka a pláž (580 metrů pod vámi). Pohledy na hlavní město jsou také pohlednicové.

Nastupte do auta a po rychlostní komunikaci jste za zhruba 20 minut zpět v hlavním městě.

Tohle by vás mohlo zajímat

Termín

Cena bez letenky

20. 11. – 26. 11. 2024

24 430 Kč

29. 12. – 4. 1. 2025

26 430 Kč

Tenerife osloví sopečnou krajinou, ze které vystupuje majestátní Pico de Teide (…

Termín

Cena bez letenky

Skrytý klenot Kanárských ostrovů láká cestovatele svým jedinečným spojením příro…

Termín

Cena bez letenky

4. 10. – 11. 10. 2024

25 940 Kč

Tento skrytý klenot Kanárských ostrovů láká cestovatele svým jedinečným spojením…

Termín

Cena bez letenky

17. 5. – 24. 5. 2024

23 440 Kč

18. 7. – 25. 7. 2024

23 440 Kč

Chystáte se na Madeiru a jste příznivci pěší turistiky? Pak je pro vás zájezd Pě…