Východní okruh

Klasický autovýlet ostrovem s největšími turistickými lákadly této části ostrova

Další klasický výlet ostrovem Madeira

V tradičním okruhu nejznámějšími místy východní části ostrova vás čekají nejvyšší hory, třetihorní pralesy, divoké severní pobřeží i koupání na písečné pláži. Okruh je madeirskou klasikou;  v trochu jiné verzi ho nabízejí jako autobusový výlet s průvodcem mnohé cestovní kanceláře. Přetavili jsme jej do programu v rámci autoturistiky s nezvyklou kombinací zastávek. Přesto doporučujeme, abyste na tento okruh z hotelu vyrazili brzy – pokud bydlíte ve Funchalu, zhruba kolem osmé hodiny ranní.  Vyhnete se tak davům na zastávkách v první polovině trasy.

Parametry trasy

Délka trasy99 km
Chci mapu

Podrobné informace o trase

Z Funchalu zamiřte na sever směr Monte. Prudké stoupání rezidenčními čtvrtěmi vás zanedlouho zavede nad hlavní město. Minete kostel Nossa s enhora da Monte, místo posledního odpočinku posledního císaře Rakouska-Uherska, Karla I. 
První doporučenou zastávkou je vyhlídka Terreiro da Luta. Kdysi vrcholová část jediné madeirské „železnice“, ozubené dráhy, po které jezdila parní lokomotiva s vagony, která jakožto atrakce pro turisty spojovala počátkem 20. století Funchal, Monte a právě tuto vyhlídku. Kvůli explozi lokomotivy, která si vyžádala několik obětí a špatnému technickému stavu, byla tato železnice zrušena.
Socha Panny Marie Mírové (Nossa Senhora da Paz) zde byla umístěna po první světové válce jako výraz vděčnosti ukončení válečného běsnění.

Od Terreiro da Luta pokračujte stoupáním po silnici ER 103 směr Poiso / Pico do Arieiro. Zanedlouho uvidíte po levici správní budovu rezervace „Parque Ecológico do Funchal“ s typickými rostlinami hadinců v její blízkosti. Následuje stoupání smíšeným lesem.
Na horské křižovatce Poiso minete po levé straně restauraci. Kdysi tu stávala noclehárna pro poutníky. Poiso se nachází na hřebeni, oddělujícím severní a jižní pobřeží a vedly tudy cesty pro pěší, které byly využívány jako spojnice mezi vesnicemi a městy. Odbočte doleva směr Pico do Arieiro.

Za chvilku vyjedete z lesa a krajina se otevře. Za pěkného počasí už je tu vidět vrchol Arieira s bílým radarem NATO. Oblast se využívá jako pastviny pro ovce, které občas křižují silnici. Nízká vegetace vás bude provázet až do nejvyšších partií. Zanedlouho se po pravici začnou otevírat výhledy do hlubokých údolí i na severní pobřeží.
Jízda několika serpentinami vás dovede až na vrcholové parkoviště pod restaurací. Jděte se podívat pěšky na vrchol Arieira, které je se svými 1818 m n.m. třetím nejvyšším vrcholem ostrova. Když je dobré počasí, výhledy do barevných sopečných hor jsou nezapomenutelné. K dispozici jsou i toalety (za poplatek). Kolem půl desáté se parkoviště začne plnit autobusy a turisty.
Vydejte se stejnou cestou zpět na Poiso. Po několika minutách jízdy přibrzděte a podívejte se doprava. Pod vámi je jakési kamenné „iglú“ – Poço da Neve. To tu koncem 19. století postavil jistý italský zmrzlinář. V iglú je jáma, do které se v zimních měsících házel sníh. Nosiči ho pak ve speciálních pytlích nosili do Funchalu, který je za dobrého počasí krásně viditelný ze silnice. Zde se z ledu vyráběla zmrzlina pro bohaté návštěvníky ostrova.

Pokud máte čas a chuť, vydejte se na krátkou (zhruba hodinovou) nenáročnou procházku na vyhlídku Balcoes, která nabízí úchvatný výhled na nejvyšší hory i severní pobřeží. Popis trasy uvádíme v jiné sekci webu. Link zde.

Z Ribeiro Frio pokračujte dále na sever směr Faial, potažmo Porto da Cruz. Průjezd Faialem je rájem pro zahrádkáře, podél silnice tu roste snad vše, co Madeira nabízí: banány, mučenky, káva, anony, batáty.

Zamiřte do Porto da Cruz. Toto městečko má idylickou polohu pod bezmála 600 m vysokou Orlí skálou – Penha da Aguia. Zaparkujte v blízkosti pláže Alagoa.
Pokud jste tu v čase oběda a máte chuť na něco dobrého, doporučujeme (často v době oběda plnou) restauraci A Pipa, kde mají výtečnou lokální kuchyni, od polévek přes ryby až třeba po vyhlášený madeirský „hamburger“ v plackovém chlebu – Prego especial no bolo do caco.
V Porto da Cruz můžete navštívit místní lihovar, kde zpracovávají cukrovou třtinu a vyrábějí z ní rum. Najdete ho snadno podle velkého komína. Krátká promenáda mezi plážemi Praia da Alagoa a Praia da Maiata také stojí za to. Dá se tu i koupat, ale často tu bývají velké vlny (na pláži Alagoa funguje zdejší surfová škola).

Z Porto da Cruz vyjeďte na východ po rychlostní komunikaci Via Expreso směr Machico. Před vjezdem do Machica pokračujte na Caniçal. Toto bývalé centrum velrybářství je nyní průmyslovým městem a důležitým přístavem. Nacházíte se v nejsušší oblasti ostrova. Kolem silnice rostou suchomilné aloe a agave a vy míříte k nejvýchodnějšímu cípu Madeiry, Ponta de Sao Lourenço. Nejkrásnější vyhlídka na tento výběžek je z vyhlídky Ponta do Rosto, vaší další zastávce .
Výhled z ochozu na zdejší monumentální barevná skaliska, kontrastující s modří divokého Atlantiku je opravdu výjimečný.

Vraťte se zpět směrem na poslední kruhový objezd a pár set metrů za ním zastavte na parkovišti vlevo. Zde parkují návštěvníci zdejší zátočiny a jedné z mála písečných pláží na ostrově. Po krátkém prudším sestupu se před vámi zjeví plážička (což je doslovný překlad portugalského Prainha). Pláž nabízí příjemné koupání na závětrné části ostrova, takže i hladina tu bývá většinou klidná. Je tu i sympatický bar s občerstvením a točeným Coralem.
Po koupání můžete vyrazit na poslední dnešní zastávku, Pico do Facho. Tato vyhlídka nad údolím města Machico nabízí výhled na přistávací dráhu unikátního madeirského letiště . Pohled zpět na Ponta de Sao Lourenço, ostrovy Desertas a o něco vzdálenější Porto Santo.

Tohle by vás mohlo zajímat

Láká vás dovolená bez cestovky? Máte svou představu jak cestu pojmout, co zažít…

Každoročně nastává už na začátku října nejpříhodnější čas postarat se o  skvělou…

20. 11. – 26. 11. 2024

24 430 Kč

29. 12. – 4. 1. 2025

26 430 Kč

Tenerife osloví sopečnou krajinou, ze které vystupuje majestátní Pico de Teide (…

Ostrov Tenerife potěší svou rozmanitostí i ty nejnáročnější cestovatele. Vedle u…